Избрани Новини
Марс се приближи до Земята
Учените търсят обяснение за светлината, заснета от „Кюриосити”
Червената планета застана на 92 милиона километра от Земята – Марс се виждаше почти през цялата нощ в ярко оранжев цвят и десет пъти по-ярка от останалите звезди на небето.
Този път Марс се приближи само с 10 милиона километра – обикновено разстоянието между двете планети е близо 101 милиона километра.
За астрономията подобно явление съвсем не е рядкост. Марс, Земята и Слънцето застанаха в една линия миналата седмица, а най-късата дистанция между Марс и Земята бе през изминалата нощ. В такива случаи астрономите казват, че Марс е в опозиция на Слънцето, т.е. намира се на 180 градуса от огненото кълбо. Ден по-късно ще се наблюдава пълно лунно затъмнение, а на 29 април - пръстенообразно слънчево затъмнение. Подобно явление се наблюдава веднъж на всеки 778 дни, а причината за него е по-бързата обиколка на нашата планета около Слънцето. Земята се върти за 365 дни и 6 часа около звездата в нашата Галактика, докато Марс го прави за 687 дни.
В астрономията е известно и явлението "велико противостоене". При него Земята и Марс се доближават на по-малко от 60 млн. км, но то се случва на всеки 15-17 години. Последното велико противостоене е било на 27 август 2003 г.
Това, че планетите следват определени пътища около Слънцето, е открито през XVI век от Йоханес Кеплер. Венера и Земята са тези, които се движат в почти перфектни кръгове, докато други планети като Марс и Меркурий пътуват в елипса около звездата.
Преди няколко дни марсоходът на НАСА "Кюриосити" засне вертикална ивица ярка светлина, извираща от недрата на Марс, и сякаш има изкуствен произход. Странната ярка светлина според НЛО блогъра Скот Уоринг подсказва, че на Марс има интелигентни форми на живот, които живеят под повърхността на планетата. От НАСА обаче не са съгласни, че това е откритието на века, пише "Дейли Мейл". Специалистът от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена Джъстин Маки, който отговаря за работата на камерите на "Кюриосити", има друго обяснение. Ученият смята, че загадъчната светлина всъщност е яркият отблясък на слънчеви лъчи от марсианска скала. Всички снимки са направени с дясната камера на марсохода, докато лявата камера не е наблюдавала подобен феномен, обяснява той. Възможно е светлината да е резултат от пряко попадане на слънчеви лъчи в отверстие на камерата. По думите му това се е случвало и преди. По време на снимките Слънцето е било ниско над хоризонта и слънчевите лъчи са били в нужната посока, за да може разположението на Слънцето да не е в разрез с предложеното обяснение, казва Маки.
В същото време Бен Бигс, редактор на списание "Всичко за Космоса", казва, че не трябва да се прибързва с каквито и да било заключения. "Въпреки че светлината все още е необяснима, предположението, че е от интелигентен източник, е твърде амбициозно. Обществеността може да си позволи всякакви спекулации, но НАСА е международно призната организация за достоверна наука. Тя е длъжна да изчерпи всички вероятни обяснения, преди да започне да изследва по-малко реалистични явления", казва Бигс.
Топ Новини