Ботев, оле! На финала сме!

23-04-2014, 18:08

Официален сайт на Ботев (Пд)

"Канарите" си осигуриха квота и за Лига Европа

Отборът на Ботев (Пловдив) е първият финалист в тазгодишното издание на турнира за Купата на България. Преди броени минути, селекцията на Станимир Стоилов спечели и полуфиналния си мач-реванш срещу Локо (Сф) с минималното 0:1, пише topsport.ibox.bg. Така с общ резултат 4:1 „канарите" очакват съперника си за решителния последен двубой. Точен за днешния успех бе Юнес Хамза, който реализира от дузпа в 61-ата минута. По този начин, пловдивчани си осигуриха и участие в европейските клубни турнири през следващия сезон.

Любопитен факт е, че за последно Ботев (Пд) спори за националното отличие през далечната вече 1995-та година, когато на финала „канарчетата" губят от Локо (Сф) с 2:4.

Изненадващо или не, гостите от Ботев стартираха този двубой далеч по-мотивирано. Още в първата минута, Вандер направи добър пробив, след който центрира в наказателното поле. Юнес Хамза обаче закъсня и остана под топката. Секунди по-късно, Фаребори Доре пробва диагонален шут, който не затрудни по никакъв начин Божидар Митрев.

Тъмнокожият таран на пловдвивчани застраши локомотивската врата още един път в 7-ата минута, но предвидлива намеса на съперниковия вратар осуети попадение в софийската мрежа.

Въпреки пасивността си, най-доброто положение за това полувреме бе на сметката на Локо. Центриране от пряк свободен  внесе суматоха в полето на Ботев, при което Бранеков шутира от непосредствена близост. На  мястото си бе Адам Стаховяк, който със страхотен рефлекс изби в ъглов удар.

До края на тази част, селекцията на Митко Васев имаше водеща функция в двубоя. Липсата на разбирателство и опасни комбинации обаче лиши „железничарите" от попадение.

Локо продължи със силното представяне и след подновяването на играта. В 54-ата минута бърза контраатака на столичани завърши със слаб изстрел на Даниел Генов в ръцете на Стаховяк. Полякът имаше ключова намеса само 60-секунди по-късно, когато едно центриране към Маркиньос не бе предотвратено от Лукин и бразилецът отправи хубав удар с глава, който майсторски бе отразен от пловдивския вратар.

Така се стигна до 61-ата минута, когато гостите от Ботев решиха почти всичко в този двубой, след като попадение от дузпа реализира Юнес Хамза. Вандер Виейра проби по крилто, след което центрира към съперниковото наказателно поле. Топката намери ръцете на бранителя Елтон и реферът Георги Йорданов отсъди дузпа. Зад топката застана Хамза, който хладнокръвно реализира за 0:1.

Секунди по-късно Маркиньос опита специалитета си пряк свободен удар, но този път той не порази вратата на Ботев.

Постепенно срещата започна да губи всякаква интрига, като опасностите пред двете врати бяха цяло събитие. В 80-ата минута Георги Сърмов опита тежък изстрел, който като по чудо не се спря в мрежата на Божо Митрев. Малко след това, удар с глава на Сашо Бранеков така и не донесе поне равенството за Локомотив.