Избрани Новини
Българските особености, които чужденците не могат да проумеят /I част/
24-04-2014, 12:24
Автор:burgasutre
Още по Темата:В ежедневието ни е пълно с неща, за които чуждоземците просто не могат да намерят логично обяснение, ето част от тях:
ЕЗИЧЕСКИТЕ ОБИЧАИ
Българите много обичат традициите, но не скучните неща като постите, а по-екшън обичаите - например тричане. Самият факт, че изобщо съществува нещо подобно през 2014, е достатъчно фрапиращ, а това че цялото село начело с кмета е готово да се бие с полицията, за да защитава правото си да мята кучета в реката, е просто безумен. Не че другите държави нямат своето тъмно минало с хвърляне на девици във вулкана например, но се съмнявам в скандинавските държави някой, различен от професор по история, да си спомня обичаите на викингите. Някои езически традиции са симпатични - например мартениците, тъжното е, че напоследък всичките вече са произведени в Китай.
СТРАННИТЕ ЧЕСТИТКИ
Няколко пъти ми се е налагало да обясня на чужденец, че в България хората си казват „Честита баня". Малко странно звучи, сякаш къпането ти се случва толкова рядко, че трябва да бъде отбелязано. Не че в средновековието хората в Западна Европа не са се къпели по веднъж в годината през май и затова сватбите се правели най-често през юни, за да е още сравнително свежа булката. Но е факт, че те отдавна са обърнали друга страница, а ние още си честитим душ, макар и вече на шега. В същата графа попадат „Честита прическа" и всички от серията на Кептън Обвиъс.
ИМЕНИТЕ ДНИ И ДРУГИ ПРАЗНИЦИ
Имени дни се празнуват в доста държави по света, но не и с настървението, с което се прави у нас. Тук този празник е издигнат в култ и има цели 128 повода за черпене всяка година, а някои от по-популярните имена са със статут на национално честване. Изобщо стане ли въпрос за празници, две са нещата, които фрапират чужденците - първо, че имаме страшно много, особено през април и май, когато в цели институции на практика никой нищо не върши, и, второ, че отработваме дните, в които почиваме, с някаква пародия на симулирана офис активност. Всяка държава има един Ден на независимостта, ние имаме три с различни имена. И ако се опиташ да обърнеш внимание на някого върху този феномен, типичната българска реакция е „Абе кво ти пука, нали почиваме".
ЛУКСОЗНИТЕ КОЛИ С ГАЗОВА УРЕДБА
Има една поговорка, че не си купуваш ролс-ройс, освен ако не можеш да си позволиш три ролс-ройса, защото още толкова пари ще ти трябват за поддръжката му. Както онова ламборгини в Лондон с български номер и залепена с гафер броня ни показа, това не е наша поговорка. Освен че са фрапирани от броя на луксозни возила по улиците, чужденците са два пъти по-изненадани, когато повечето лъскави коли се наредят на колонката за газ. Все пак каква е логиката да си купиш бентли, а после да му прецакаш двигателя с кофти гориво - това е все едно да храниш хрътка с помия за прасетата. Пък и колкото и гъзарско да седи цялото упражнение - посланието ти към света е леко „Имам пари за ролекс, ама не ми стигат за батерия"./Актуално