Избрани Новини
Това са най-любимите теми за разговор
01-07-2014, 14:04
Автор:Plovdivutre.bg
Още по Темата:С какво да заинтригуваме събеседника си така, че да избегнем неловкото мълчание.
Най-честият въпрос, когато хората търсят помощ за комуникативните си умения, като че ли е свързан с най-любимите и лесни за водене теми за разговор. Всички сме попадали в онази странна ситуация, когато не знаем за какво да си говорим с някого, с когото току-що сме се запознали или просто се чудим с какъв разговор да запълним неудобното мълчание.
Важното е да не превръщаме тези неудобни моменти с кой знае какъв проблем. Всъщност паузите са нещо полезно за разговора - те дават на хората време да помислят. Но, ако усетим, че мълчанието е станало твърде дълго, може би имаме нужда от малко насоки какви теми за разговор да подхванем, за да поддържаме разговора лесен и приятен. Решението е в това да изберем тема, която да е неангажираща и лесна за всички – такава, по която без притеснения всеки може да сподели мнението си.
1. Човекът, с когото разговаряме
Хората обикновено обичат да говорят за себе си – освен това по тази тема са добре осведомени, затова с лекота ще ни разкажат каквото ги попитаме, стига да не задаваме неудобни или силно смущаващи въпроси.
Нека опитаме да попитаме събеседника си от какво се интересува и открием какво обича да прави. Това не значи да ги разпитваме за работата им в социална ситуация. Повечето хора искат да забравят работата си и не я намират за вдъхновяваща тема за разговор.
Вместо това нека научим кои са нещата, относно които събеседникът ни е наистина ентусиазиран и които го занимават през свободното му време. Добре е да задаваме въпроси с отворен край, за да не изпаднем в поредното неловко мълчание след няколко отговора „да” или „не”. Не трябва да ни спират уклончивите отговори или паузите, започващи с „ъъъм...”. Важното е наистина да се фокусираме върху това, което човекът срещу нас казва. Много често от съвсем кратки отговори пак има за какво да се хванем и да поддържаме темата.
Ако фокусираме темата на разговора върху интересите на другия човек, ще открием, че той обикновено отговаря ентусиазирано. Може да се окаже че цяла нощ ще ни държи за слушатели, но това не трябва да ни притеснява. Ако сме достатъчно учтиви да изслушаме внимателно какво има да ни каже събеседника ни за себе си, вместо да се опитваме при първия удобен случай да обърнем разговора към себе си, ще открием, че човекът срещу нас е доволен и на свой ред ще върне жеста и ще ни изслуша.
2. Нещо от заобикалящата ни обстановка
Добре е да не засядаме само на една тема за разговор. За вдъхновение може да се огледаме около себе си. Ако сме на парти или на гости на приятели, колекцията от компакт дискове или картини може да се превърне в добра тема за разговор. Друг вариант е да отбележим нещо за тоалета на събеседника. Всички тези неща са чудесни варианти за разговор, но най-важното е да помним, че коментарите ни трябва да са позитивни и ласкателни. Не е никак добра идея да сме критични относно това, което виждаме, защото може да обидим някого или най-малкото да го накараме да се почувства дискомфортно, което ще го накара да се отдалечи и да си намери друг събеседник.
3. Актуални въпроси
Ако следим какво се случва по света, никога няма да ни липсват теми за разговор. Следим ли новините, винаги ще имаме нещо интересно под ръка, с което да грабнем вниманието на човека срещу нас. Но, ако не го познаваме много добре и не сме сигурни, че би го оценил, по-добре да избягваме теми, свързани със смърт и други трагедии.
4. Телевизия и кино
Почти всички хора гледат телевизия. Най-новият епизод на „Как се запознах с майка ви” или нов пълнометражен филм може да е всичко, от което се нуждаем, за да оставим разговора да тече леко и неангажиращо. Можем да обсъдим кои от най-новите блокбъстъри наистина си заслужават цялата шумотевица и кои са по-скоро разочароващи.
Дори само тези четири теми би трябвало да са достатъчни за един доста продължителен и леко протичащ разговор, на който и ние, и събеседниците да се насладим.
Източник: здраве.bg
Топ Новини