Избрани Новини
Полицията в Раковски спаси повече от 100 костенурки
04-07-2014, 20:13
Автор:Спас Георгиев
Още по Темата:Спипаха бракониер на река Рилска, върнаха килограм пъстърва във водата
Електронни билети бранят горите от бракониери
Бракониери избиха 20 000 слона в Африка
Конфискуваха бракониерски мрежи в акваторията на Балчик
Сгащиха бракониер с 360 метра мрежа, надуваема лодка и 5-килограмов сом на язовир "Стойковци"
Тъй като костенурките са защитен вид, събирането им попада под ударите на закон
120 сухоземни костенурки, предназначени за продажба, бяха спасени от полицаи от РУП - Раковски, съобщава "Дарик".
Животните са били натоварени в 3 чувала и са открити случайно от служителите на реда при рутинна проверка на кола на пътя вчера. По неофициална информация, влечугите са били предназначени за продан и консумация. В района на Източните Родопи е много популярно да се яде месо от костенурки, тъй като се вярва, че пречистват кръвта на човека и лекуват редица болести.
Полицаите сигнализирали служители на РИОСВ - Пловдив и „Зелени Балкани". Специалистите прегледали животните и ги настанили в Спасителния център наекологичната организация.
Костенурките са от двата вида, срещащи се у нас - шипоопашата и шипобедрена. И двата вида са световно защитен вид, вписани в Червения списък на Международния съюз за защита на природата.
Голяма част от животните са с висока степен на дехидратация, опаразитени и с тегло под нормата, съобщи за Дарик д-р Христина Клисурова, ветеринарен лекар в Спасителния център.
По думите й, в Районен съд - Пловдив вече е заведено бързо производство срещу нарушителите. След като то приключи, животните ще бъдат пуснати на свобода.
Тъй като костенурките са защитен вид, събирането им попада под ударите на закона - наказанието е до 5 години затвор и от 5 до 20 хиляди лева глоба.
Това не е първото похищение на костенурки в района на Раковски. През лятото на 2009та година отново там и пак със съдействието на РПУ-Раковски бяха конфискувани 153 костенурки,също предвидени за продан, допълни д-р Клисурова.
В Българското законодателство сухоземните костенурки фигурират в приложение № 3 от Закона за биологичното разнообразие(ЗБР) и тяхното събиране, задържане в плен, убиване и безпокойство се наказва според Наказателния кодекс на Република България.
Топ Новини