Лицето издава колко ще живеем

Животът

07-07-2014, 11:54

Снимка:

wallconvert.com

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

На колко години идва старостта?

Кога настъпва старостта за най-важните ни органи?

Ключът към здравето и дълголетието не е свързан толкова с липсата на болести, а с начина, по който остаряваме

Нова технология може да ни разкрие колко години живот ни остават чрез сканиране на лицето. Изобретението е дело на учени от Илинойския университет в Чикагоя, пише puls.bg.

 Технологията наподобява тези, които се използват за разпознаване на престъпниците в криминалистиката и развлекателните интернет приложения, които ни показват как ще изгледаме на старини.

 Идеята принадлежи на биодемографа Джей Олшански, който се оповава на изследвания, според които колкото по-бавно старее лицето на един човек, толкова по-дълго ще живее той.

 Технологията включва използването на компютър, който сканира изображение на лицето и засича първите признаци на стареене и открива намесата на пластичната хирургия или грим върху него. Анализира се всяка част от него – бузите, веждите, очите, носа, устните и брадичката, като се изследват всякакви бръчици и тъмни петна.

 Вземат се предвид и фактори като раса, пол, ниво на образование, начин на живот и фактът, че здравословното ни състояние винаги е „изписано“ на лицето ни на практика.

 Произходът на човека тук е от особено значение, тъй като в северните страни например, където кожата на коренното население е с ниски нива меланин, старее доста по-бързо поради липсата на защита от вредните слънчеви лъчи.

Лицата на жените стареят много по-бързо от тези на мъжете, отбелязват изследователите.

 Проучванията са още в начален етап, но техниката е широко приветствана от застрахователните компании, които вече изчисляват как този метод ще увеличи приходите им от животозастрахователните полици.

 Вероятно ще намери и много по-широко приложение, а от друга страна тя би действала като „аларма“ за хората, предупреждавайки ги да вземат мерки за здравето си навреме, преди да е станало твърде късно.

Специлистите обаче се тревожат, че това би могло да създаде дискриминация сред работодателите например, които биха искали да назначават само кандидати в добро здраве и по възможност дълголетници.

Така хората, за чийто живот няма добри прогнози, може би ще намират работа по-трудно.

 В хода на изследванията учените установили, че ключът към здравето и дълголетието не е свързан толкова с липсата на болести, а с начина, по който остаряваме.

Ето защо те смятат, че създаването на нови методи, забяващи процесите на стареене, са в пъти по-полезни, отколкото разработването на лекарства, които единствено потушават симптомите на болестта, без да я лекуват.

„Стареенето не е толкова дълбоко заложено в нашата биология, че да не може да бъде забавено или променено“, твърди проф. Стивън Оустед и допълва, че дори това да звучи като научна фантастика, е нещо напълно възможно.