Внимание: Затлъстяването става епидемия и у нас

Специалисти бият тревога за здравето на българите

Прогресивният ръст на затлъстяването, станал един от най-активно дебатираните проблеми по отношение на съвременния начин на живот, расте и при бременните жени. Тази тревожна тенденция очертаха експерти на провелата се днес дискусия "Как да подобрим живота на майките и бебетата чрез изграждане на стандарти за правилно хранене".

На форума бяха представени данни от специално направено проучване за хранителните навици на българите. Те показаха някои притеснителни факти за нездравословния начин на живот на населението, както и за липсата на активност в ежедневието на сънародниците ни. Експертите се обединиха около твърдението, че калорийната интоксикация се превръща в епидемията на нашия век и за разлика от заразните заболявания, с които се борят фармацията и медицината, проблемът с приемането на свръхкалории всеки трябва да се справи сам.

"Това не е пандемията на инфекциозните заболявания на миналия век, това е пандемията метаболитен синдром – затлъстяване, диабет, повишено кръвно налягане и последващите от това тежки увреждания със скъсяване на живота. За разлика от старите епидемии, решаването на тази е въпрос, който се отнася до всеки от нас и е свързано с рационално, което означава умно пресметнато хранене.", категорични са експертите.

Други тревожни факти от проучването сочат, че повече от половината от анкетираните българи не спортуват изобщо, а други 8% практикуват някакъв спорт едва 2 до 3 пъти в месеца. Над 25% от сънародниците ни консумират тестени изделия за закуска, а колбасите, които според специалистите е добре да се избягват или намалят до минимум, са традиционна храна за повече от 18% от българите и то при респонденти, проявили глобална заинтересованост към начина на хранене.

Противно на съветите на специалистите 19% от българите ядат десерт на вечеря, а 12% и на обяд. Правилното хранене през Първите п1000 дни обезпечава нормалното развитие на индивида и намалява риска от възпалителни заболявания, алергии, затлъстяване, и свързаните с него заболявания през по-нататъшния живот на човека.", категорична е доц. д-р Миглена Георгиева./БГНЕС