Откриха противоречие в движението на галактики джуджета

Учените предполагат, че върху орбитата на галактиките джуджета влияят космически струни

Астрофизици от Франция и Австралия са открили, че голям брой галактики джуджета - спътници на големи галактики - орбитират около тях във въртящи се дискове. Резултатите от изследването си е са публикували в сп."Нейчър", информира БТА.
Учените са анализирали 380 галактики джуджета, спътници на Млечния път и Андромеда, намиращи се на разстояние от 30 до 700  милиона светлинни години от Слънцето. Те са установили, че половината от тези космически обекти орбитират в тънки плоски дискове около по-големи галактики.
Движението на галактиките джуджета противоречи на съвременния Стандартен космологичен модел в локалната Вселена (в мащабите на галактиките), според който такива обекти трябва да се движат в случайни посоки в пределите на обширна област от пространството. Те обаче са съсредоточени в диск и се движат в една посока, подобно на планетите в Слънчевата система.
Учените предполагат, че върху орбитата на галактиките джуджета влияят космически струни, възникнали на ранния етап от съществуването на Вселената и запазени и до днес.