Избрани Новини
Седмици след наводнението - зарази и разруха в Мизия
11-08-2014, 19:39
Снимка:БТА
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:ГЕРБ Пловдив област подават ръка на Мизия
За часове десетки се отзоваха в помощ на пострадалите в Мизия
Плевен прати и военен лекар в Мизия, извършват се дезинфекции на всеки час
Мизия има спешна нужда от консерви
Карлово помага на бедстващите в Мизия
Мизия - удавеният град (ВИДЕО)
Микробус с помощи отпътува от Бургас за бедстваща Мизия
Община Благоевград започва благотворителна акция в помощ на пострадалите в Мизия
Започва благотворителна кампания за пострадалите от наводненията в Мизия
Улиците и дворовете са пълни с трупове на загинали животни и покъщнина
Разруха и заплаха от зарази в Мизия. Седмици след наводнението водата все още не се е оттеглила напълно. Улиците и дворовете са пълни с трупове на загинали животни и покъщнина, обобщава Нова телевизия. Специална комисия ще решава от утре кои постройки са опасни и кои са годни за обитаване.
На местата, където водата се е оттеглила, е оставила зад себе си само кал и разруха. Къщата на Вълкана Атанасова е пропаднала и се е разцепила на две. Цялото имущество на жената е унищожено.
„Нямам дрехи, питам децата къде ми е шкафчето за обувки... то било на онзи край на двора, каква е тази вода, какво беше това чудо не знам”, разказва пред камерите Вълкана Атанасова от Мизия. Улиците в целия град са осеяни с покъщнина.
„Тук не можем да влезем, защото ни е страх да не падне. Отвътре си изкарваме багажа, защото е мокър. Сънуваш кошмари, вода...тичаш, бягаш, ние психически няма да издържим”, споделя Пенка Кръстева.
От отводнените къщи и дворове всекидневно се извозват трупове на удавени животни.
„Въпреки организацията с кола, само 4 човека работят. Вече труповете толкова дни във вода и топлото време миризмата е доста парлива и се усеща отдалече”, разказва Валентин Лилов от Областната дирекция „Безопасност на храните” – Враца.
Къщите, в които вече няма вода, се дезинфекцират с препарати, но въпреки това хората ги е страх от зарази.
„Разбира се, че ме е страх. Аромата след наводнението беше страхотен. Ние самостоятелно също направихме опит да пръскаме, но ефекта едва ли ще е такъв, както след сегашното пръскане”, твърди Татяна Хаджидризова.
От БЧК призоваха да се отзоват доброволци, които да помогнат на място.
„Сега вече е момента да дойдат доброволци и да протегнат ръка. Да помогнат на хората да почистят къщите си”, обяснява Деница Баръмова от БЧК.
Бедстващите в Мизия се нуждаят още от консервирани храни, вода и средства за почистване – ръкавици, дезинфектанти и чували.
Топ Новини