Избрани Новини
Датираха тракийското селище в Дебелт към VII век пр. Христа
За първи път археолози успяха да получат сигурни данни за съществуването на Добелт
Археолози намериха останки от тракийското селище Добелт, изградено много преди римската колония Деултум в днешното село Дебелт, община Средец. От началото на юли екипът студенти, ръководени от доц. Петър Балабанов, проучва тракийското селище, за което писмени сведения в историческите извори не са намерени.
"За първи път успяхме да получим сигурна информация за съществуването на тракийския град- Добелт", каза доц. Петър Балабанов. Намерени са останки от сгради, наистина те са много елементарни вкопани в склона, с глинобитни стени и точно отговарят на описанието на гръцки автор за бедните градчета в Северна Гърция по това време, обясни Балабанов.
Специалистът е убеден, че тракийското селище Добелт датира най- малкото от VII век век преди нашата ера. Предишните сезона са откривани отделни находки, които датират от това време и които подсказвали, че на терасата на която се правят разкопките е имало живот. Но това са били отделни материали, а тази година за първи път се хващат останки от къщи. Намерени са фрагменти от керамични съдове, изработени на ръка с най- разнообразни украси, характерни за последния период на ранно- желязната епоха VI- VII век преди нашата ера. Открити са и вносни материали сред които амфори от Крит и Тасос , от град Синопе, което доказва , че траките са търгували с цялото Източно Средиземноморие и в Добелт са идвали търговци от далечни земи.
По-късно върху останките от тракийския град е възникнал некропол и през първите векове от новата ера там са погребвани хора. Сред намерените артефакти от античността е и изящна малка лапма- кандило от първите година на втори век, изработена в императорските ателиета в Италия.
"Наличието на тракийски град в Дебелт ще наложи да се преосмислят редица положения на историческата наука за развитието на селищната структура в Югоизточна България, за ролята на гръцките колонии, за пътищата на културна интеграция между траки и гърци и други. Независимо, че няма злато и сензационни находки , в чисто научно отношение това е истинска сензация“, коментира доц. Петър Балабанов