Вкарват проституцията и търговията с наркотици при отчитането на БВП

Новините

03-09-2014, 17:14

Автор:

VarnaUtre.bg

Всичко от Автора

Това ще стане от 1 октомври, когато ще започне изчислението по нова методология "Европейска система от сметки 2010"

Данни за скритата икономика и проституцията, както и за търговията и разпространението на наркотици ще бъдат включвани при отчитането на брутния вътрешен продукт и брутния национален доход, съобщи на пресконференция Елка Атанасова - директор на дирекция "Макроикономическа статистика" в Националния статистически институт. Това ще стане от 1 октомври, когато ще започне изчислението им по нова методология "Европейска система от сметки 2010". НСИ няма да прави отделни статистически изследвания за наркотиците и проституцията, а ще използва информация от официални ведомствени доклади.

Първите оценки вече са разработени и те ще бъдат оповестени на 30 септември. Новата методология ще бъде внедрена за периода от 1995 г. до второто тримесечие на 2014 г., като ще има съгласуваност между 3-месечните и годишните данни.

Новата методология се използва вече в няколко държави от ЕСи ефектът е между две и шест на сто номинално изменение на стойността на БВП. Това обаче няма да доведе до промяна в темпа на прираст на БВП спрямо предишни периоди.

НСИ и досега отчиташе скритата икономика, като към старите показатели ще се добавят, освен проституцията и наркотиците, и данни за условната рента (допълнителна оценка за гаражите), ще се подобрят данните за изчисляване на косвено измерените услуги на финансовите посредници, както и ще се прави оценка на изчерпателност на данните относно доходите в натура в сухопътния и въздушния транспорт.

В понятието доход в натура се включват разходите на работодателя в полза на наетите - за мобилни телефони, карти за градския транспорт, дрехи, ваучери за храна. По новата методология допълнителните сектори, в които ще се изследва доходът в натура, са сухопътен и въздушен транспорт, за които такава информация досега не се е събирала, обясни Елка Атанасова.

По отношение на условната рента Елена Бакалова - държавен експерт в отдел "Нефинансови национални сметки" в НСИ, обясни, че при последното преброяване е била включена информация за гаражите, които се притежават от българските домакинства, и за тези гаражи е трябвало да бъде определена стойност, която да бъде включена към условния наем.

По селата досега е бил използван така нареченият държавен наем, който е около 8 пъти по-нисък от действителния и по тази причина се налага да се правят нови изчисления, които ще окажат влияние върху БВП. Това ще е една от най-големите дооценки, допълни експертът.