Заради руското ембарго млекопроизводители ще получат финансиране

Животът

08-09-2014, 09:00

Автор:

Галина Георгиева

Всичко от Автора

Още по Темата:

Киселото мляко е храната на българина - необходимо и незаменимо

Парите ще бъдат насочени за покриване на постоянните разходи за складиране

Родни млекопроизводители ще получават финансова помощ в размер на 15 евро на тон дневно от Държавния фонд „Земеделие“(ДФЗ), предаде econ.bg. Тези пари ще бъдат насочени за покриването на постоянните разходи за складиране. Заедно с това производителите ще получават и по 0,40 евро на тон дневно за складовото съхранение на продукцията по договора.

Условията, при които ще се отпускат тези помощи, са при договорен период на складово съхранение между 60 и 210 дни, като допустимите количества са от 0.5 тона до 155 000 тона. Това се казва в официално съобщение на ДФЗ.

От разплащателната агенция посочват още, че на 8 септември започва приемът на документи за кандидатстване по тази схема за частно складиране на пушено и синьо сирене, кашкавал и извара. Мярката се въвежда във връзка с наложената забрана за внос на някои продукти от Европейския съюз в Русия.

Субсидията по мярката е за конкретни видове сирена, от които топени сирена, сини сирена и други сирена с плесен в тестото, кашкавал замразена извара и други. За пресните сирена няма да бъде отпускана помощ.

От фонд „Земеделие“ подчертават, че по схемата могат да кандидатстват български производители и търговци, регистрирани по Закона за ДДС. Приемът продължава от 8 септември до 31 декември 2014 г. Заявленията за намерение за участие се подават лично от кандидата или от упълномощено лице в Централно управление на Държавен фонд „Земеделие” в София, отдел „Мляко”. Допълнителна информация може да бъде намерена на интернет страницата на ДФЗ.

Междувременно земеделските министри в страните-членки на Европейския съюз стигнаха до консенсус, че са нужни допълнителни мерки за земеделските производители, с които те преодолеят по-лесно руското ембарго.

В свое изказване ресорният министър Васил Грудев настоя прилаганите мерки да бъдат приложими във всички държави членки, като трябва да се гарантира равно третиране на земеделските производители в целия ЕС. "Финансовите средства, отделени на този етап от ЕК, не са достатъчни за да осигурят ефективно овладяване на пазарната ситуация в сектора", коментира още той. Бюджетът за прилагане на мерките, по отношение на плодовете и зеленчуците извън ябълките и крушите, трябва да бъде увеличен.