ЕК: Няма конфликт на интереси при избора на Пловдив за Европейска столица на културата 2019

Мисия Пловдив

12-09-2014, 18:28

Снимка:

Фейсбук

Автор:

Plovdiv.utre.bg

Всичко от Автора

Международното жури по никакъв начин не е било повлияно от българското Министерство на културата

Твърдението, че в конкурса за избор на Европейска столина на културата 2019, който спечели Пловдив, има конфликт на интереси, бе опровергано от представител на Европейската комисия, пише "Дневник".
На пресконференция преди ден, екипът на Варна обяви избора на Пловдив за политически и насочи вниманието към директорката на отдела за международно сътрудничество в Министерството на културата и основен координатор на конкурса за Европейска столица в България Деяна Данаилова е майка на служител в "Едно", организатори на културни събития в подкрепа на пловдивската кандидатура, което може да представлява евентуален конфликт на интереси. От Министерство на културата обявиха, че правят проверка и ще изпратят доклад до Европейската комисия за информацията, която изниква в пресата.
Потърсихме за коментар и Силвен Паска, който ръководи проектите за култура и творчески индустрии към Европейската комисия, за да коментира случая: Има ли конфликт на интереси и възможно ли е изборът на журито да е бил повлиян по посочения начин? "Препоръката на журито по никакъв начин не е била повлияна от министерството на културата

или някой от неговите членове", отговори от негово име Денис Абът, говорител по въпросите за образованието, културата, многоезичието и младежта.
В писмените му отговори се казва още: "Както със сигурност знаете, конкурсът се регулира от Решение 1622/2006/EО на Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз. В съответствие с Решнието, българският министър на културата бе отговорен за организирането на конкурса за Европейска столица на културата 2019 в България. По време на обявяването на победителя пред пресата на 5 септември, Комисията имаше възможността да благодари на министерството за отличната работа". Според споменатото Решение, българският министър на културата служи като наблюдател по време на предварителните и селекционните срещи, но не е имал възможността да се намесва в дискусиите и препоръките на независимия селекционен панел. 
"Членове на Европейската комисия също присъстваха на предварителните и финалните селекционни срещи и могат да свидетелстват, че препоръката, направена от селекционния панел, бе базирана единствено на писмените кандидатури и на изслушванията на четирите предварително избрани градове", обяснява Абът. И допълва, че Европейската комисия веднага е била информирана от министерството за обвиненията, появили се в някои български медии. "От информацията, която Комисията получи и взимайки предвид предисторията, описана по-горе,
Комисията не вижда никакъв конфликт на интереси
във връзкa със служител на българското министерство на културата", категоричен е той. Заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов коментира твърденията като несериозни. "Международно жури от 13 члена е избрано от три европейски институции и министерството на културата. Те избраха Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 година безапелационно в много сериозна надпревара, продължила повече от година.  Не съм чул някой да се съмнява в компетентността и честността на журито."