Изложби от цял свят представят "Възможното невъзможно"

Животът

24-09-2014, 15:24

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Деца творят в "Капана"

"Капана" става "Зелена зона"

Те са част от седмото издание на "One Architecture Week 2014"

Осем български и международни експозиции влизат в изложбената програма на "One Architecture Week 2014" в Пловдив. Тази година фестивалът включва изследователски, фотографски и плакатни изложби, които интерпретират темата "Възможното невъзможно", сред които експозиции от Германия, Албания и България. Изложбите ще представят успешни родни и световни примери за нетрадиционни решения на проблемите на съвременната архитектура и градската среда. Акцент в българските предложения е "Капана". Пловдивският квартал и неговото съживяване са във фокуса на тазгодишното седмо издание на международния архитектурен фестивал "One Architecture Week 2014", което ще се проведе от 10 до 19 октомври в Пловдив под надслова "Възможното невъзможно" с кураторския екип от dontDIY.

Като предварително въведение в идеите, концепциите и проектите на фестивала служи изложбата "Големите надежди" на dontDIY, която стартира още на 12 септември в рамките на Нощта на музеите и галериите – Пловдив 2014. Изложбата представлява карта на Капана, която представя всички предстоящи намеси, лекции и акции, като включва отделни елементи от различните проекти под формата на видео, текст, артефакт и звук. "Големите надежди" вече може да се види в офиса на "Едно" в квартал Капана на ул. Христо Дюкмеджиев 10, Пловдив.

Изложбата "Възможният Капан" ще представи изследователски проект, иницииран от "Едно" и "One Architecture Week 2014", който цели да идентифицира потенциала на Капана като една историческа градска среда и да очертае реалистичен сценарий за превръщането й в център на творческите индустрии. Екипът на проекта кани Пловдив и гостите на кандидата за Европейската столица на културата през 2019 г. да разберат повече за постигнатите резултати и за идеите за възможно развитие на квартала. Проектът обединява усилията на студенти по архитектура, урбанизъм, градски изследвания и социална антропология от Университета по архитектура, строителство и геодезия, Софийски университет  "Св. Климент Охридски" и Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" в партньорство с Общинска фондация Пловдив 2019 и Incubator, като крайната цел е превръщането на една западнала, но колоритна зона в активна част от съвременния град.

"Карта на Капана" е интерактивна онлайн карта, разкриваща всички функции на частни и обществени сгради в квартала, както и празните или изоставени обекти. Картата е изготвена на база проучванията от "Възможният Капан" и прави представя района откъм занаяти, заведения, магазини, услуги, творчество, култура, празни помещения и сгради с културно историческо наследство в квартала. Изложбата ще представи картата и ще позволи на всеки да я допълни.

Макети на идейни проекти от студенти по архитектура в България ще покаже "Университетска работилница". Темата на работилницата тази година е проект за многофункционална зала в Капана. Желанието за създаването на такава зала е продиктувано от идеята то да се превърне в сърцето на Капана, където да се провеждат различни културни прояви като концерти, прожекции, изложби и курсови обучения.

Фотографската изложба "100" от своя страна представя разнообразието на "Капана", вглеждайки се в детайли от 100 дограми в квартала. Във всяка една от тези дограми е заключена собствена история, а техният събирателен образ символично показва почти невидимото минало и нерегулираното настоящо деформиране на Капана. Изложбата използва най-представителния елемент на обектите от миналото и настоящето, за да разкаже история в сегашно време.

Плакати, специално създадени за "One Architecture Week 2014", ще представи Plakat Kombinat в сътрудничество с изявени български художници, графични дизайнери и илюстратори. Изложбата "Плакати за нова българска архитектура" има за цел да интерпретира и покаже на широката публика развитието и промяната в съвременната българска архитектура през последните 25 години. Изложбата с куратор Анна Симеонов ще акцентира върху добрите резултати и промени в областта на архитектурата и градската среда у нас. Освен в галерия pLOVEdiv изложбата ще може да се види по улиците на "Капана".

Примери от цял свят за успешно реализирани намеси в градска среда ще видим в "Добри градски". Представените намеси са обединени от общата цел да се създава по-добре устроено и социално въвличащо обществено пространство, което се ползва активно и създава усещане за радост. Изложбата обхваща различни категории градски реализации и ще покаже решения за справянето със сериозни проблеми като усвояването на изоставени и празни пространства, предизвикването на 50 различни националности да общуват заедно и хармоничното съжителство на архитектурата с природата.