Кардиологични болници източвали Здравната каса

Според кардиолози става дума не само за източване на пари, но и за застрашаване на здравето на пациентите


Кардиологични болници и отделения източвали Здравната каса, изпращайки на сърдечна операция пациенти, на които преди това са поставени стентове. Това стана ясно след среща между ръководството на Здравната каса и водещи кардиолози и кардиохирурзи у нас, предаде "Дарик".

За 1200 болни, които са минали през такива процедури, НЗОК е похарчила 11 млн. лв. за поставянето на стентове и още 7 млн. лв. за сърдечни операции.  През последните година и половина са регистрирани 1200 пациенти с по два или повече стента, които са стигнали до операция, съобщиха от Касата. Специалистите са убедени, че щом се е стигнало до подобни операции, значи е много вероятно стентовете да са били неефективни.

Сред оперираните пациенти е имало единици, при които били поставени от 12 до 16 стента, съобщи директорът на Здравната каса д-р Румяна Тодорова. "1000 пациента по 1000 лева стенд е 1 млн. лв. За да платим 4 млн., това означава, че те са получили средно по четири стенда. За тези 1200 пациента, за самата дейност, т.е. за клиничната пътека, ние плащаме 7 млн. лева и още 4 млн. за стендове. Стават 11 млн. лв. те са отишли след това на операция, за което Касата плаща още 7,7 млн. лева”, обясни Тодорова.  Въпросът тук е имало ли е смисъл касата да дава 11 млн. лв. за стентове, след като така или иначе се е стигнало до операция. „Ние питаме трябвало ли е да ги платим или не е трябвало. При стентирането, няма спор, операцията трябва да се направи, човекът е зле”, заяви още тя.

Според водещи кардиолози тук става дума не само за източване на пари, но и за застрашаване на здравето на пациентите. Кои отделения и болници се визират обаче не бе обявено.  
Предложението на директора на болница "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев и на други специалисти е да се създаде морално етична комисия.Предстои с предложенията на специалистите да бъде запознато Здравното министерство.