Избрани Новини
100 000 лева печалба от декар дрога!
27-09-2014, 12:39
Снимка:news-ibox.bg
Автор:blagoevgrad.utre
Още по Темата:Отново! Откриха 88 килограма канабис край Струмяни
Санданчанин изхвърли пакет канабис през прозореца на колата си
Изкорениха плантация с канабис до село Стряма
Отново "ожънаха" над 100 килограма канабис в Петричко
Нови 552 килограма канабис бяха "ожънати" в Санданско
Наркопроизводителите край Петрич и Сандански си докарват солидни доходи
Печалба от 100 000 лева си докарват наркопроизводители в селата около Петрич и Сандански, които отглеждат по един декар от най-качествения канабис, пише "Преса". Това показват данните на МВР. Тенденцията през последните години е да се засяват семена от сорта „Холандец“ в държавния горски фонд. От 100 стръка може да се добият около 7 кг суха марихуана. Най-добрата се продава на едро по 15 000 лева за килограм, а за по-лошата „продукция“ цената е 7000 лева. Това обясниха пред „Преса“ криминалисти от сектор „Наркотици“ в Главна дирекция „Криминална полиция“.Мащабният престъпен бизнес със засаждането на нивите с дрога е започнал някъде около 1997 година, или поне оттогава в МВР има данни, че с наркокултурата се засяват големи площи в Благоевградския регион.
Оттогава са и големите операции на МВР, за да се ограничи незаконното производство. „Тази година ожънахме и изгорихме 50 тона канабис, но операциите продължават и количеството ще се увеличи“, каза шефът на сектор „Наркотици“ Цветан Панков. За борба с родните наркоплантатори трета година се включва вертолет на Граничната полиция.
Напоследък площите са по-малки, за да не се виждат лесно. Затова и се скатават в горите между изсечени дървета, за да не се забелязват от въздуха. В този бизнес няма монопол, сочат анализите на полицията. Регионът е обширен и е невъзможно един човек да организира и контролира нелегалното производство, разказват разследващи.
С отглеждането на наркотичните растения се захващат млади мъже между 20 и 30 години от криминалния контингент в района на Сандански и Петрич. За да не попаднат под ударите на закона, те прехвърлят отговорността за плантациите на възрастните си баба и дядо и на други роднини. Няма данни някой да наема пенсионери срещу пари, за да се грижат за незаконните ниви. Има обаче възрастни хора, които също отглеждат наркокултурата, все едно гледат боб или царевица, за да припечелят някой лев.
Местата, на които се отглежда канабисът, са труднодостъпни, понякога до тях няма и черен път. За да виреят стръковете, поливането е задължително. Миналата година полицаи открили изградена напоителна система с тръби и маркучи която се захранвала от планински извор и стигала до няколко ниви една след друга в планината.
За да опазят продукцията си, която ще им осигури прехрана за предстоящата зима, производителите прибягват до различни методи. В някои ниви, като откритата преди два дни край Кресна, стоят пазачи в палатки. „Имало е случаи да намираме в плантациите и хора със сопи, които пазят растенията от крадци“, признават полицаи с дългогодишен стаж. За да надхитрят криминалистите през годините, замеделците са засаждали стръковете в саксии и са ги окачвали по клоните на дърветата. Правели го, защото никой от полицаите не гледал нагоре, когато обикаляли района в търсене на канабисовите ниви.
Различни трикове се използват и за скриване на продукцията, готова за продажба. През годините полицаите са намирали суха марихуана, скрита в пчелни кошери или в бидони, вкопани в земята пак по баирите в гората. Това се прави, за да не изветрее активното вещество тетрахидроканабинол. За да не се загуби то, марихуаната трябва да е вакуумирана.
Тревата, произведена в този регион, е за вътрешния пазар, а с дрогата на място се снабдяват дилъри от цялата страна, разказаха разследващите. Всеки може да отиде и да си вземе каквото и колкото си иска и да се пазари за цената. Купуват се и по 100 грама, и по килограм, кой колкото пари има.
Разпространителите на дребно могат да си докарат печалба от тревата до 500%. Един грам от най-качествената марихуана „Холандец“ се търгува за 25 лева на дребно сред наркоманите. Полицаи признават, че има завишение на употребата на марихуана, затова и търсенето е голямо. Но от нея също има зависимост, казват от полицията. Зарибяват се младежи навсякъде, включително и край училищата. Засечени са случаи да се изнасят количества и за Гърция и Македония. Пратките обаче са най-много между 10 и 20 килограма. В съседните страни стоката е по-скъпа с 1000 лева.
Заради незаконния бизнес хората из селата край Петрич и Сандански са затворени и подозрителни към всеки външен човек и при появяването на кола с номера от друг град. Ако това се случи, всичко спира и никой нищо не знае. Полицаи разказват, че освен по нивите в Благоевградско все повече хора гледат канабис и в домашни условия. Това се правело в цялата страна.
Дрогата измести тютюна в Петричко. През последните десетина години там канабисът се превърна в основна култура. Навремето районът е бил тютюнджийски и производството на жълтото злато е било единствен поминък за местните жители.
С идването на демокрацията обаче нещата се промениха. Петричани откриват ползите от „алтернативното земеделие“. Отглеждането на наркотичното растение е далеч по-лесно занимание. Грижите са по-малко, а доходът - сигурен и многократно по-висок.
Преди години канабисът се сееше предимно в дворовете и градините на хората. Семената се разхвърляха между бостаните и зеленчуковите насаждения. Полицаите откриваха избуялите стръкове между редовете с царевица и фасул. Дежурното оправдание на стопаните бе, че не знаят как са се озовали наркотичните растения в
собствените им имоти, и обясняваха, че вятърът и врабчетата довели семената. Условните присъди стреснаха голяма част от местните жители, но вместо да се откажат от тази престъпна дейност, те станаха по-изобретателни и започнаха да отглеждат канабис в терени на държавния горски фонд.
„В някои петрички села всяко второ домакинство има човек с осъдителна присъда. Това ги направи по-предпазливи“, коментират криминалисти.
Така с годините канабисът се измества все по-нагоре в планината. Сее се в труднодостъпни места в подножието на Беласица и Огражден, но затова пък на големи площи. Ако преди години в дворовете на къщите хората се осмеляваха да отглеждат по десетина-петнайсет стръка от тревата, сега се грижат за огромни плантации, до които стигат с високопроходими джипове и АТВ. Организацията по отглеждането става все по-прецизна - един осигурява семената, друг ги засажда и полива, трети бере узрялата реколта.
Това затруднява работата на полицията, която тази година включи в борбата с наркоразпространителите хеликоптер, който локализира насажденията в най-високите части на планината.
„Ако не използваме летателна техника, всъщност няма да можем да открием толкова много плантации“, признават криминалистите в Благоевград, които този сезон отчитат рекордно количество унищожен наркотик.
Топ Новини