Спътници откриха хиляди планински върхове на океанското дъно

Угаснал вулкан в дълбините на Тихия океан

Не всеки ден има съобщение, че са открити хиляди планински върхове на Земята, но именно това са направили американски и европейски изследователи, съобщи Би Би Си. Забележително е, че тези върхове са високи най-малко 1500 метра. Досега не са били открити, защото се намират на океанското дъно.

Проф. Дейв Сандуел от института Скрипс за океанографски изследвания в САЩ и колегите му ползвали радарни спътници, за да установят наличието на планински върхове под водата. "Предишни радарни данни сочеха, че е идентифицирано всичко, което е с височина над 2000 метра - заяви проф. Сандуел.  Става въпрос за 5000 планински върхове под водата. Въз основа на новите данни ще можем да различим подводните планински върхове с височина 1500 метра. Така че ще прибавим нови 25 000 планински върхове към онези 5000, които бяха открити по-рано." Подводните планински върхове са важни за риболова, защото около тях се концентрира морският живот. Неравностите по морското дъно освен това са важни, защото насочват морските течения. Това дава възможност да се разбере как океаните пренасят топлината и влияят върху климата.

Сандуел и колегите му се осланяли на нови данни, събрани от излезлия неотдавна от употреба спътник "Джейсън-1" и от спътника "Криосат", който продължава да орбитира около нашата планета.

Усъвършенстваните радарни технологии, с които са снабдени двата спътника, позволили да се въведат значителни подобрения в ползвания за описанието на морското дъно гравитационен модел. Новата информация все още не е изцяло изследвана, но вече има нови открития. Сред тях са две половини от планински хребет в южната част на Атлантическия океан, които били свързани една с друга допреди около 85 милиона година, когато Африка се отделила от Южна Америка, пише БТА.