Избрани Новини
Родни и световни архитекти променят лицето на Пловдив
Вижте основните акценти в програмата на фестивала One Architecture Week
Основните акценти от програмата на международния дестивал за архитектура “One Architecture Week”, който ще се проведе от 10-и до 19-и октомври в Пловдив бяха представени на пресконференция днес. Сред събитията са богата селекция от лекции, изложби, филми, детски работилници, намеси и акции в градска среда.
„Вече имаме няколко реализирани проекта с “One Architecture Week”, които подобряват трайно градската среда в Пловдив“, сподели Стефан Стоянов по време във връзка с успешно реализирания конкурс за площад „Централен” и предстоящия проект за осъвременяване на пространството пред Дом на културата „Борис Христов“. „Разчитаме много на фестивала, за да продължим да създаваме заедно новите културни емблеми на града“, добави още той.
Редица намеси в градската среда в пловдивския квартал „Капана” стартират в рамките на архитектурния фестивал. Инициативите ще оставят следи с постоянен и временен характер върху облика на града. Една от тях е „Ядрото” - сърцето на тазгодишния фестивал, което ще бъде създадено от норвежкото архитектурно бюро Гaртнерфуглен съвместно със стажантите на “One Architecture Week”. Студиото съобразява проекта с характера на самия квартал и функциите му по време на фестивала, за да превърне „Ядрото” в място за лекции, презентации и дебати, прожекции, работилници, партита и отворена зона, която привлича публика с различни интереси и възраст.
Проектът “Повърхност” на един от лекторите в професионалния форум на архитектурната седмица Нура Ал Сайех, ще препавира една от улиците в „Капана”. За този проект Сайех е вдъхновена от социалните, религиозните и политическите контрасти в Пловдив. Улицата е едно от най-публичните пространства във всеки град и работейки с повърхностния й слой, авторката ще стимулира възприемането на публичното пространство като място за взаимодействие между различни хора.
Архитектурната инсталация “Безкраен град” на британеца Макс Дюдни, реализирана с подкрепата на Университета в Грийнуич, ще покаже макет на град, който изследва връзката между реалното и въображаемо пространство и обръща внимание на въпроса как общественото място се адаптира към консуматорското настояще.
Архитект Антоанета Топалова и Постстудио работят заедно над идеен проект, озаглавен “Фасада”, за реставрация и промяна на облика на сграда. Посредством графични подходи и материали фасадата ще бъде изменена в духа на Капана като квартал на творческите индустрии.
Австриецът Алдо Джианоти ще представи “Тунелът”, като започне с откриването на строителен обект в града, където изкопава началото на тунел. Под формата на проучване той ще накара хората да решат къде да бъде неговият край, за да проучи заедно с местни студенти по архитектура и социология практическото въздействие, което градските тунели оказват върху живота на местните жители.
“Ключ” е една от градските намеси, която е дело на Иван Мудов, създадена специално за “One Architecture Week”. Идеята е да се свържат десет помещения в творческия квартал в обща електрическа мрежа и да се даде възможност на жителите и посетителите на квартала да ги контролират с един-единствен ключ.
В рамките на архитектурната седмица Биг Банда ще създадат мащабна интерактивна аудио инсталация по фасадите на сградите в Капана. Проектът на групата млади независими музикални и визуални артисти ще взаимодейства с различните обекти, сгради и улици в Капана, които ще трансформират с помощта на звука в ефектен фасаден аудио мапинг, който ще може да се контролира и от зрителите.
Акцент в програма Намеси на фестивала е и поредицата от разговори-пърформанси между американския кураторски екип Експириънс Економис и различни събеседници от Пловдив „У дома той е турист”, които ще превърнат урбанизма в предмет за размисъл и забавление. Целта е да се изследва обществения образ на Пловдив, който организаторите на архитектурната седмица се стремят да изгради и ще покани различни гости, сред които артисти, писатели, журналисти, предприемачи и ученици.
В рамките на “ДЕ-нивелация”, съвместна работа на Derida Dance и Държавна опера Пловдив, ще бъде проведено десетдневно работно ателие с танцьори, визуален артист и архитект, чийто фокус ще бъде създаването на пърформанс инсталация. Резултатите от ателието ще бъдат представени под формата на инсталации в различни локации на Капана чрез средствата на съвременния танц, театър и визуални изкуства.
Друга намеса в средата на Капана ще е инсталацията “Камера Обскура” на архитект Камелия Белинчева, базирана на принципа camera obscura, дал началото на фотографията. Проектът ще покаже на посетителите на фестивала характерни гледки от Капана.
За да създаде проекта “к/КАПАНЪТ ПИШЕ” Неда Генова ще прекара десетте дни на архитектурната седмица в Капана, като критично анализира случващото се в квартала по време на фестивала в текстове. Множащите се всеки ден изписани листове хартия ще се превърнат в част от архитектурна инсталация.
Сдружение Хамалогика от Бургас участват в програмата с “Идеалнен град”, който ще проследи виждането на хората за идеалните градове, какво прави един град привлекателен, защо обичат да се връщат на дадено място, къде са се чувствали най-уютно и кой е любимият им град в серия от видео интервюта, заснети в Бургас и по време на архитектурния фестивал в Пловдив.
Топ Новини