Специалистите предупреждават: Не купувайте прекалено евтин оцет!

Най-евтините марки използват синтетична оцетна киселина, която може да бъде опасна за стомаха или при допир с кожата

По-високи от нормалните концентрации на синтетична оцетна киселина са засечени в няколко марки оцет в последните месеци, съобщи БНТ. Според специалисти от лабораторията, изследвала пробите, в част от тези случаи киселината може да бъде опасна за стомаха или при допир с кожата. Експертите успокояват, че киселината се неутрализира, ако разредим киселата течност с малко вода.

Синтетичната оцетна киселина Е 260, която е в състава на много марки оцет е опасна само когато е във висока концентрация. Тя се използва като по-евтин заместител на естествената оцетна киселина, която се получава от ферментация.

В истинския оцет има витамини, антиоксиданти и ароматични съединения, докато формулата на фалшивия е вода плюс оцветител, 10 на сто истински оцет и разтворена киселина.

За съжаление, експертите не могат да дадат съвет как да разпознаем истинския оцет, тъй като фалшивият се прави толкова добре, че само лаборатория може да разпознае ментето.

Напълно законно от март тази година производителите могат да правят подобие на оцет, под наименованието „кисел продукт”, „кисела подправка” или „синтетичен оцет”. Незаконното, обаче е, че те често продължават да поставят етикет “оцет” и да не описват състава на продукта.