Международното жури официализира избора на Пловдив за Европейска столица 2019

Мисия Пловдив

08-10-2014, 17:36

Снимка:

Plovdiv.utre архив

Автор:

Plovdiv.utre.bg

Всичко от Автора

Докладът беше публикуван на страницата на Министерство на културата

Министерството на културата днес публикува на сайта си доклада с мотивите на международното жури, което на 5 септември 2014 г. номинира Пловдив за Европейска столица на културата за 2019 г. На практика с това беше спазен определения по регламент 21-дневен срок.
В доклада аргументирано се акцентира на най-силните страни в концепцията ни, които са наклонили везните в полза на пловдивската кандидатура. Ето и част от тях:

Журито даде висока оценка на честната оценка на предизвикателствата пред града. На стратегическо ниво, Пловдив се позиционира, както много други европейски градове в подобна ситуация, като град, който от една страна се стреми към (успешно) привличане на инвестиции, и същевременно страда от "изтичане на мозъци". 

 Културната стратегия е всеобхватна и с акцент върху образованието, творческите индустрии, културния туризъм, както и върху самия творчески сектор.
Предложената програма е интегрирана. Тя се фокусира върху културната стратегия и предизвикателствата пред града по един добре структуриран начин. 
Основните четири теми са ясни и ефективни и лесно могат да бъдат предадени на публиката и гражданите. Програмата е амбициозна, в нея има рискове, затова ще е необходимо добро управление.
Кандидатурата на Пловдив активно търси различни гледни точки от цяла Европа - подход, който журито приветства. Пример за това са плановете за сътрудничество с биеналета в Истанбул, Солун и Букурещ. Журито приветства многото проекти с училища и млади хора, включително и проектите със (необичайното) название CABADPLO (Изграждане на капацитет и стратегия за развитие на публиките).
Целта на тези проекти е да развиват потенциала, уменията, процесите и ресурсите на местните и регионалните организации.
Журито се убеди, че в изработването на кандидатурата са участвали гражданите от различни сфери на обществения живот. На лице е силна ангажираност и участие на социалната, икономическата и културната тъкан на града, в един добре балансиран възходящ и низходящ процес, който е от решаващо значение за измерението "град и граждани". 
 Проектът "Кино Космос" е резултат на обществената инициатива и свързва архитектурното наследство, гражданското участие и паметта за социалистическото минало.
Журито беше впечатлено от възприетия подход към ромите, заемащи основно място в общността.
 Подкрепата на общностните лидери в проекти, водени от творци, се вписва в критериите за ЕСК относно социалното развитие и културното многообразие. "Европейското измерение" беше застъпено във всичките три направления от критериите. 
 Специално внимание бе отделено на проектите, свързани с използването на кирилицата и с ромската култура, които се вписват в критерия за представяне на общите черти на европейските култури и на тяхното многообразие. 
 Проектите с италианските градове, които са преминали етапа на предварителен подбор, бяха добре разработени и подробно описани.
 Прогнозният бюджет е реалистичен (и разумен) с възможност за по-нататъшно развитие. По отношение на възможното европейското финансиране, бюджетът е консервативен на този етап. 
 Предложеният бюджет за оперативни разходи е 22,3 млн. евро, като 14,7 млн. от тях са за разходи за програмата, 5,3 млн. за маркетинг и 1,8 млн. за персонал и администрация. Основните източници на финансиране са: общината с 7,3 млн., правителството с 10 млн. и 3,5 млн. от частния сектор.
Журито оцени желанието надграждането на инициативата да продължи и след 2020.
Кандидатурата предвижда подкрепа за растежа на творческите индустрии. Журито отбеляза, че в програмата участват национални и местни институции и НПО. 
Журито отбеляза своята загриженост по отношение на управленския капацитет, но оцени искреността на настоящия художествен директор, който ще се оттегли за етапа на изпълнението, тъй като той изисква различни умения.

Пълният текст на доклада можете да прочетете на български ТУК.