Избрани Новини
Експерт: В Сирия и Ирак се използват български оръжия
11-10-2014, 14:12
Снимка:flickr.com/Doug Brown
Автор:Георги Павлов
Още по Темата:Най малко 70 военни и полицаи загинаха в Ирак след нападение на „Ислямска държава”
ООН: Ислямистите в Ирак използват жените и момичетата като секс робини
Трима иракчани арестувани в Швейцария - подготвяли атентат
Емил Радев: ЕС трябва да инициира дългосрочен план за развитие на Ирак
Архиепископът на Багдад: Иракските християни имат нужда от международна закрила
България е цитирана като законен износител на стрелково оръжие и боеприпаси
Имаме доста силни доказателства, че оръжия, произведени от редица балкански държави, са се озовали по един или друг начин в сирийския конфликт. Някои от тези оръжия са произведени през 70-те и 80-те години на 20 век и са пристигнали в Сирия законно навремето. Това каза военният експерт по оръжията и директор на консултантската компания „Услуги за изследвания на въоръжението“ Ник Йенсен-Джоунс пред БНР.
"Има някои емблематични модели, които могат да се проследят в конфликта и които носят печата на балканските производители. За тях е сигурно, че не са били на въоръжение в сирийската редовна армия. Става дума за гранатометите М70, противотанковото оръдие М60, и гранатометът РПГ-6. Регистрирали сме по-скорошни доставки на муниции от Балканите, като калибър 76,2х39 и калибър 76.2х54-Р. Има и боеприпаси, които са произведени отдавна, но наскоро са били внесени в Сирия", заяви експертът.
От думите му стана ясно, че България е цитирана като законен износител на стрелково оръжие и боеприпаси за Йемен. Експертът обясни, че най-големият източник на оръжия за „Ислямска държава“ е плячката от бойното поле.
"Особено показателно е дезертьорството на войници от иракската армия при първото нахлуване на джихадистите в Ирак. Тогава военните изоставиха своето въоръжение и то попадна в ръцете на „Ислямска държава“. Преди това те заграбиха много оръжие сирийските правителствени сили и от други по-умерени групировки от опозицията в Сирия", добави той.
Набавянето на муниции за тези оръжия е почти същият. "Разбира се, в допълнение на плячкосаното оръжие, те си набавят боеприпаси на черния пазар и чрез трафик през границите на съседните държави", каза експертът.
Топ Новини