Избрани Новини
Правим единна система за търсене и спасяване при авиоинциденти
19-10-2014, 14:27
Снимка:novanews.bg
Автор:Илия Калчев
Още по Темата:Министър Ангелкова: Не се работи по строителството на жп линията Церковски - Карнобат - Бургас
Николина Ангелкова: АПИ е направила проверка и е установено, че на АМ „Струма” не се работи
Николина Ангелкова: Ако до петък няма мерки за справяне с проблемите в БДЖ, ще се сменят директори
Министър Ангелкова: Държавна фирма ще интегрира мрежите на ведомствата
Около 2 млн. лв. годишно от аеронавигационните такси ще бъдат отделяни за системата
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова заяви, че в най-кратки срокове трябва да бъде изградена единна система за търсене и спасяване при авиационни произшествия.
„Необходимо е в най-кратки срокове да бъде изработен и приет Национален план за търсене и спасяване при авиационни произшествия. Целта е да бъде изградена ефективна и работеща система по търсене и спасяване“, посочи Ангелкова.
Тя обясни, че в плана ще бъдат разписани всички дейности и правила за работа между отговорните институции и организации при възникване на авиоинцидент, ще бъдат включени плановете за обучение и тренировки на спасителните екипи и персонал, както и ще бъде описано необходимото техническо оборудване и информационно и комуникационно обезпечаване.
„В Националния план ще бъдат конкретизирани задачите и дейностите и на Координационния център за търсене и спасяване при авиационни произшествия, като това ще гарантира бърза първоначална реакция, както по суша така и по вода“, отбеляза министърът.
Планира се около 2 млн. лв. на година от аеронавигационните такси да бъдат отделяни за изграждането и поддържането на ефективна и работеща единна система.
Таксите се събират от ДП „Ръководство на въздушното движение. Тези средства са предвидени целево само за дейности по търсене и спасяване и се отделят съгласно ангажиментите на България, като страна подписала Чикагската конвенция на Международната организация за гражданска авиация.
Предвижда се те да бъдат използвани основно за оперативни разходи, обучение и тренировки на спасителните екипи и персонал и покриването на неотложни нужди, свързани със закупуването на технически средства, горива и други.
От транспортното министерство уточняват, че за да бъдат отпуснати средствата е необходимо изразходването им да бъде одобрено от Международната организация на авиационните превозвачи, като очакванията са процедурата да приключи до края на тази година.
В понеделник ще започне работа, назначената от министър Николина Ангелкова междуведомствена работна група, която да изготви Националния план, който да бъде представен възможно най-бързо пред IATA.