Избрани Новини
"Дельо хайдутин" напредва към две нови съзвездия
Апаратите ще изпращат сигнал към Земята до 2025 г.
Българската песен "Излел е Дельо хайдутин", която е на борда на космическите апарати "Вояджър 1" и "Вояджър 2", уверено шества из космоса и е на път да покори две нови съзвездия. Това съобщи ексклузивно за "Новинар" д-р инж. Светослав Забунов от Института за космически изследвания и технологии към БАН.
Той добави, че първият кораб се насочва към съзвездието "Змиеносец" и след около 300 години ще достигне облака на Оорт, през който ще пътува в следващите 30 000 години. Траекторията на втория апарат е към съзвездието "Телескоп". Изчисленията показват, че ще мине съвсем близо до звездата Росс 248 след около 40 000 години, а след 296 000 години ще достигне и Сириус.
"На борда на двата апарата има миниатюрни ядрени електроцентрали, които ще са достатъчни за функционирането на системите им до 2025 година. След това корабите ще престанат да изпращат информация към Земята и ще продължат тихото си пътуване към други звездни системи в нашата галактика", разказа д-р Забунов.
Той добави, че машините са изстреляни през 1977 година, защото именно тогава е имало благоприятно разположение на планетите в една редица, което позволило "Вояджър" 1 и 2 да преминат близо до повечето големи обекти от Слънчевата система преди да я напуснат. Последната посетена планета е Нептун през 1989 година от "Вояджър" 2. Благодарение на пътешествието си из нашата слънчева система двата космически кораба събраха огромно количество данни за „газовите гиганти” - Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Данни и фотографии събрани от камерите показаха сложните облачни форми на Юпитер, както и ветрове, бури и вулканична активност на неговата луна Йо. На Уран "Вояджър 2" пък засякъл силно магнитно поле и 10 допълнителни луни. При прелитането покрай Нептун са заснети неизвестни до тогава три пълни пръстена и шест луни. Освен това е регистрирано планетно магнитно поле и сложни широко разпръснати сияния.
През 2013 година НАСА обяви че "Вояджър" 1 е напуснал хелиосферата на 25 август 2012, с което стана първият обект, създаден от човека, който навлиза до този момент в пространството, където слънчевия вятър рязко забавя своята скорост вследствие съпротивлението, което среща от междузвездната материя. Очаква се до 2 години в подобна среда да навлезе и "Вояджър 2". Предположенията са, че апаратите ще достигнат до планетарна система с подходящи условия за живот най-рано след около 40 000 години.
Земляните услужливо оставили грамофонна игличка в алуминиевите капсули
Изключителната гордост за българите - песента "Излел е Дельо хайдутин" на Валя Балканска, може да бъде чута от извънземните цивилизации благодарение на грамофонна игличка, която земляните услужливо оставили на бъдещите ни извънземни приятели. Създателите на музикалното послание се постарали максимално да улеснят откривателите на златната плоча, която е капсулирана в алуминиева кутия, и заради това направили картинка с инструкции за възпроизвеждането на информацията от нея.
Записът на великата ни певица е направен от Мартин Кьонинг през 60-те години на миналия век. В ценната плоча, освен "Дельо хайдутин", е събрана компилация от 115 снимки и голямо разнообразие от звуци на природата, като вятъра, гръмотевица, птици и др. Има музикални изпълнения от различни култури и епохи и приветствия изговорени на 55 езика.
Американският астроном Карл Сейгън, който е взел дейно участие в програмата "Вояджър", посочва в една от речите си, че корабите ще бъдат забелязани и плочата просвирена само ако бъдат открити от напреднала цивилизация, пътуваща в космоса и по-точно в междузвездното пространство.
"Но изстрелването на тази бутилка в космическия океан казва нещо изпълнено с надежда за живота на тази планета", добавя астробиологът.
Топ Новини