Апелативният съд решава виновен ли е шефът на земеделска служба – Несебър Йордан Сачанов

Животът

22-10-2014, 08:00

Автор:

BurgasUtre.bg

Всичко от Автора

До края на следващия месец апелативният съд ще реши дали е виновен шефът на Общинска служба „ Земеделие и гори „ -гр. Несебър Йордан Сачанов. Наказателното дело срещу него е за нарушение на служебни задължения при възстановяване на имоти край Несебър. Процесът приключи в окръжния съд с оправдателна присъда.
На 31.05.2014 г. първоинстанционният съд е признал за невинен и оправдал Сачанов по повдигнатото му обвинение в това, че през периода от 28.10.2008 г.- 02.12.2009 г., при условията на продължавано престъпление в гр. Несебър, в качеството му на длъжностно лице - началник на Общинска служба „ Земеделие и гори „ гр. Несебър, и като служител , на когото е възложено да подписва решенията на Общинска служба по земеделие гр. Несебър, нарушил служебните си задължения, като изготвил и подписал в качеството си на председател на комисията 12 броя решения за възстановяване правото на собственост на земи в съществуващи или възстановими стари реални граници в землището на гр. Несебър въз основа на удостоверения от Община Несебър и скици - проект от Служба по геодезия, картография и кадастър - гр. Бургас , без същите да съдържат необходимите реквизити, посочени в чл.13, ал.4, ал.5 и ал.6 от Правилника за прилагане на закона за собствеността и ползването на земеделски земи, с цел да набави за наследниците на всеки от имотите облага. Той изготвил и подписал решенията на общинската служба по земеделие в гр. Несебър, с които се възстановява правото на собственост на наследниците на имоти в местностите „Акротирия“ и „Кокалу“ като от деянията са настъпили вредни последици – Община Несебър е била лишена от възможността да стопанисва, управлява и да се разпорежда с тези общински имоти, които са с данъчни оценки, възлизащи общо на 2 015 310,50 лв.
При въззивната проверка на делото Апелативен съд – Бургас разпита 9 свидетели и 2 вещи лица, изготвили назначената от него допълнителна съдебно-техническа експертиза. Съдът изслуша обясненията на подсъдимия, който твърди, че пред Общинската служба „Земеделие и гори“ е възникнал проблем относно приложимия нормативен ред във връзка с множеството законодателни промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, Правилника за неговото прилагане и Закона за кадастъра и имотния регистър.
В хода на пледоариите представителят на Апелативна прокуратура – Бургас заяви, че поддържа протеста и иска Сачанов да бъде признат за виновен. Прокурорът смята, че само по отношение на един имот от 4,018 дка в местността „Акротирия“ следва да бъде потвърдена първоинстанционната оправдателна присъда. Държавният обвинител твърди, че първоинстаницонният съд не е оценил правилно част от свидетелските показания, а приетите със съдебното решение факти им противоречат. Верен бил изводът на Окръжен съд – Бургас, че при представените доказателства общинската служба е трябвало да откаже да възстанови земите. Прокурорът обаче оспорва становището на първата инстанция, че не може да се търси наказателна отговорност на Сачанов за решения, които са постановени от колективен орган, какъвто е председателстваната от подсъдимия Общинска служба „Земеделие“ – гр. Несебър. Според представителя на Апелативна прокуратура – Бургас, подсъдимият е мотивирал членовете на комисията да се подпишат върху подготвен от него документ, като дал вид, че това е колективно решение. От анализа на свидетелските показания държавният обвинител прави извод за наличие на сериозни интереси и облага за наследниците на имотите, тъй като възстановеното е в пъти повече отколкото би следвало, ако била спазена процедурата за обезщетение от общинския поземлен фонд по Закона за възстановяване на собствеността върху земеделски земи. Апелативният прокурор поиска на Сачанов да бъде наложено наказание при превес на смекчаващите вината обстоятелства.
Защитникът на подсъдимия помоли да бъде потвърдена оправдателната присъда. Той посочи, че в периода, в който са възстановени тези имоти, е съществувало противоречие между Закона за кадастъра и имотния регистър и Закона за възстановяване на собствеността върху земеделски земи, което е затруднило издаването на решенията за тези имоти. Не можело да се приеме за нарушение, че в случая е приложен един от начините за възстановяване –по Закона за кадастъра. Подзащитният му не бил нарушил служебните си задължения. Той се обърнал към по-висшестоящата инстанция – Областната дирекция „Земеделие“ – гр. Бургас, тъй като не бил сигурен, дали представените документи са достатъчни за приключване на процедурата с оглед на последвалите изменения в законодателството. Получените писмени указания били задължителни за него и той предприел съответните действия за издаване на решенията за възстановяване на правото на собственост. Дори да е извършено нарушение, защитникът смята, че Сачанов не може да носи отговорност за действията на колективния орган, какъвто е комисията. Пълномощникът заяви, че по делото не е установено подзащитният му да е извършил престъпно деяние, нито са събрани доказателства за негов умисъл.
В последната си дума Сачанов каза, че при изпълнение на служебните си задължения винаги се е водил от длъжностната си характеристика и е изпълнявал указанията на висшестоящите. Той помоли да бъде потвърдена присъдата на първоинстанционния съд и да бъде обявен за невинен.