Избрани Новини
Кръводарители спасиха млад мъж, изпаднал в кома
09-11-2014, 17:39
Снимка:24chasa.bg
Автор:Юлия Георгиева
Още по Темата:БЧК-Кюстендил с акция по доброволно кръводаряване
Събраха необходимите количества кръв за 21-годишния моторист
Николай Христов говори трудно, гърлото още го боли от интубацията
Десетки кръводарители в София спасиха млад мъж, изпаднал в кома. Призивите за даряване на кръв бяха разпространявани няколко пъти от медиите. Животът на младия мъж вече е вън от опасност и в болницата за хематолотично лечение дори са убедени че скоро ще го изпишат, съобщава БНТ.
Случаят отново обаче поставя въпроса за лечението на болните от синрома на Мошкович у нас.
Николай Христов говори трудно, гърлото още го боли от интубацията. Нищо не помни, на ясно осъзнава,че е спасен, че е бил на косъм от смъртта. „Ами някаква много рядка болест, която е щяла да ми отнеме живота“, каза той пред БНТ.
„Болният идва при нас в много напреднало състояние, той изпадна при първата процедура двукратно в клинична смърт, благодарение на усилията на колегите го спасихме“, обясни проф. Милчо Минчев, р-л на отделение в НБАЛХЗ.
Неясно защо, но организмът в един момент започва да произвежда антитела, които блокират един фактор в кръвта. Без него, тромбоцитите се слепват, симптомите са много объркващи - от вътрешни кръвоизливи, до запушване на съдове в мозъка от получените тромби. Единственият шанс за Николай и други като него, със синдром на Мошкович е да се очисти кръвта им по най-бързия начин от проблемните антитела. Или чрез този апарат, който отделя плазмата от кръвта и я замества с нова. За целта, обаче, е необходима много плазма.
„Да, при един такъв пациент за една процедура отива 15 дарителя, плазмата на 15 дарителя, а в началото се налага да правим два пъти процедурата, което значи 30 дарители за един ден“, посочи д-р Чавдар Ботев, хематолог.
„Трябваше за лежи 8 дни на командно дишане и да му се правят ежедневно по две плазмаферези, за да се замести липсващия фактор“, допълни проф. Минев.
„Пропускането само на една процедура. Заболяването се връща със страшна сила отначало“, заяви д-р Ботев.
Затова призивът за кръводаряване, се оказа жизненоважен за Николай. „На хората, които се отзоваха на вашия призив, на всички кръводарители – огромно, огромно благодаря“, каза пациентът.
Клиничната пътека, по която са приели Николай не включва плазмафереза, процедурата не се поема и от държавата. В случая единствените, които са се наели да спасят болния, задлъжняват с нови 50 хиляди лева. Което изглежда обяснява отказа на другите болници да лекуват Николай.
„В случая болният е минал през няколко лечебни заведения, включително и някои частни, които явно са поставили диагноза, но не са поели риска да го лекуват, тъй като това се оказва доста скъпо струващо лечение“, обясни проф. Минчев.
Болните с Мошкович са близо 60 на година, до тази болница стигат едва 10. Което означава, че всяка година поне 50 човека умират заради отказа на здравното министерство да реши проблема.
Топ Новини