Бокова в най-изгодна позиция за генерален секретар на ООН

Настоящият генерален директор на ЮНЕСКО е еднакво удобна и за американците, и за руснаците

Настоящият генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова е в най-изгодна позиция за генерален секретар на ООН, пише френският вестник „Фигаро".

Според вестника Бокова е еднакво удобна и за американците, и за руснаците, а също ще има подкрепата и на Париж, защото говори френски и е застъпник на франкофонията.

„Следващият генерален секретар на ООН е естествено да бъде от Източна Европа, единствената от петте "регионални групи", чийто представител не е ръководил ООН от създаването й в Сан Франциско през 1945 г.", пише „Фигаро".

Вестникът изброява няколко имена като кандидатури за поста, сред които, освен определената като в най-изгодна позиция Бокова, са и президентът на Литва Далия Грибаускайте и бившият президент на Словения Данило Тюрк.

„Днешният многополюсен свят вече не може да си позволи лукса да има генерален секретар на ООН, който да е фантом. Той трябва да бъде висша класа дипломат. Ето защо се заговори за промяна във висшите среди, които се интересуват от международни отношения. В Ню Йорк на 5 ноември 2014 г. широка коалиция от неправителствени организации е отправила апел към всички страни-членки на ООН под името "1 за 7 милиарда", за "прозрачен, честен, приобщаващ процес" за избор на следващия генералния секретар. Те призоваха да не се използват скрити средства, а да се приложат установените правила", пише „Фигаро".

Според вестника, за съжаление, много време ще е необходимо да се запълни пропастта между Запада и Русия. „В международните отношения само за десет дни могат да се развалят отношения, а за тяхното възстановяване са необходими десет години. Без съмнение, това ще бъде най-голямото предизвикателство за следващия генерален секретар на Организацията на обединените нации, било то мъж или жена", отбелязва „Фигаро".

Вестникът пише, че на срещата на Г-20 в Бризбейн, Австралия, е отсъствал „естественият медиатор по време на големи международни кризи - генералният секретар на Организацията на обединените нации".

„Той говори само за климатичните промени!", възкликва „Фигаро" и цитира спомените на американския посланик на САЩ в ООН Джон Болтън, според когото през 2006 г., когато са избирали генерален секретар на ООН, Съединените щати са направили избора си според два критерия - да е от страна съюзник на САЩ и да бъде "слаб", като Съветът за сигурност е предложил името на бившия корейски външен министър Бан Ки-мун на Общото събрание и той е избран без проблем.