Избрани Новини
Мания: 182 млн. души по целия свят са пристрастени към интернет
21-12-2014, 13:00
Снимка:vsekiden.com
Автор:burgasutre
Още по Темата:Започват проверки на интернет търговията по празниците
Опасни рецепти в интернет, деца си боядисват косата с вряла лимонада
Близкият Изток е най-засегнатият регион
Ако стоим до късно през нощта, използвайки интернет, и изпадаме в състояние на гняв или безпокойство, когато не успяваме да се регистрираме в някой от профилите си, то значи може да сме пристрастени към интернет, пише "Дейли Мейл". 6% по света или 182 милиона страдат от такова пристрастяване, сочи ново изследване. Според него Близкият Изток е най-засегнатият регион.
Двама учени от Хонгконгския университет са издирили онлайн бази с данни за академични публикации, свързани с интернет пристрастяване и зависимост. Сесислия Ченг и Ейндъл Ий-Иам Лий са избрали 80 проучвания с глобален мащаб, засягащи 31 нации, включително САЩ, Австралия, Австрия, Естония, Франция, Германия, Ирландия, Норвегия, Швеция, Великобритания, България, Кипър, Чехия, Гърция, Унгария, Италия, Полша, Румъния, Сърбия, Словения, Испания, Иран, Израел, Ливан, Турция, Китай, Хонг Конг, Индия, Южна Корея, Тайван и Колумбия.
В рамките на тези проучвания са изследвани общо 544 участници, от които 49% са мъже и 51% - жени, съобщи Блиц.Средната им възраст е 18.42 години. Данните са съчетани с информация за брутния вътрешен продукт, интернет проникването и броя на интернет потребителите за всяка една държава. Учените са установили, че делът на пристрастените към интернет сред тези 31 нации е средно 6 процента. Най-висок е процентът в Близкия Изток – 10.9, което включва Иран, Израел, Ливан и Турция, а най-нисък в Северна и Западна Европа. В Южна и Източна Европа интернет пристрастените са 6.1%.
Д-р Ричард Греъм, който ръководи програма за пристрастяване към технологии в лондонската болница „Найтингейл“ посочва, че интернет предоставя различни „награди“ на използващите го хора. Най-фундаменталната от тях е „свободата да изразяваш себе си по начини, невъзможни в реалния свят, независимо дали е чрез Twitter, Facebook, чрез качване на съдържание в YouTube или чрез коментари на онлайн публикации“. Това обаче създава риск да спрем да се справяме директно с важните въпроси, подчертава Греъм.