Три възстановени български крепости посрещат туристи

Парите

21-12-2014, 09:58

Снимка:

Национален исторически музей

Автор:

burgasutre

Всичко от Автора

Възстановената крепост "Туида" - предшественик на съвременния град Сливен, се открива официално днес. Реставрирането на ранновизантийската и средновековна крепост е извършено със средства по програми на Европейския съюз и на общината, съобщават от Националния исторически музей, пише Дневник.

В рамките на проекта са възстановени още две знакови крепости – "Велбъжд" при Кюстендил и крепостта "Траянови врата", известна и като "Щипон". И трите твърдини са свързани със събития от българската история.

Три възстановени български крепости посрещат туристи

Разположената на хълма Хисарлъка крепост "Туида" датира от ранновизантийския период. Тя е част от укрепителната старопланинска система, която е играла важна роля за отбраната на Римската, ранната Византийска империя, а по-късно и за средновековната българска държава. Освен работите по реставрацията и консервацията на крепостта, са изградени подпорни стени, а инфраструктурата на района изградена, за да се отговори на нуждите на туристите - с туристически информационен център, паркинг и зони за пикник.

Другата реставрирана по проекта крепост – "Траянови врата" е знакова за българската история. При нея през 896 г. цар Самуил разгромява византийската армия, водена от Василий ІІ. Императорът се спасява с малка част, но войската му загива до последния човек, а победата превръща България в доминираща сила в Югоизточна Европа до началото на следващото хилядолетие.

Три възстановени български крепости посрещат туристи

Велбъжд е от големите български областни градове. След падането на Търново през 1393 г. се превръща в столица на независима българска държавна формация. Нейният владетел Константин загива в битката при с. Ровине в Добруджа през 1394 г.

Трите възстановени крепости са малка част от общо 6-те хиляди по българските земи, някои – порутени и оставени на произвола през годините. През 2008 г. се появи повикът "Всеки град и всяко село да издири, да проучи археологически и да възстанови своя предшественик", който даде тласък на културно-историческия туризъм, изтъкват от Националния исторически музей.

Три възстановени български крепости посрещат туристи

 

Оттам посочват, че след реставрации в Созопол са привлечени с 1 млн. туристи повече, крепостта при с. Белчин е привлякла 600 хил. туристи, "Армира" при Ивайловград – 100 хил. души, а "Перистера" при Пещера – 75 000 за шест месеца.