Избрани Новини
Вестниците в четвъртък, 22 януари
Кабинетът взе компромисно решение за БДЖ; Готвят пробация за самоволно пускане на спрян асансьор
„Южен поток“ отпада от програмата на кабинета
Строежът на газопровода "Южен поток" ще отпадне от програмата на правителството, въпреки че все още присъства в приетия от министрите документ. Програмата ще бъде дописвана постоянно, обясни вицепремиерът Румяна Бъчварова, която отговаря за съставянето ѝ.
"Южен поток" присъствал все още в правителствената програма, защото няма официално решение от Русия за спирането му, обясни тя.– в. „24 часа“
Нефтът евтин до края на юни
Световните цени на нефта ще останат ниски през първото полугодие на годината. Това заяви новият генерален директор на френския енергиен концерн "Тотал" Патрик Пуян в кулоарите на Световния икономически форум в Давос, цитиран от руския сайт "Нефть России". По-дългосрочна прогноза поради динамиката на пазара не би могла да се направи, допълни Пуян и посочи, че през 2009 г. само за 6 месеца цената на петрола се върна до 80 долара за барел.- в. „Стандарт“
Типичният българин е перничанин. Най-едрият бюст е в Монтана, София и Русе
81,5 см - това е средната гръдна обиколка на дамите в България, според последното антропологично изследване на Института по експериментална морфология и антропология към БАН. Не сме мерили млечни жлези, а обиколка, каза проф. Йордан Йорданов пред „Труд" по повод появили се класации за най-едри бюстове.– в. „Труд“
Кабинетът взе компромисно решение за БДЖ
Министрите отпускат 40 млн. лв. извънредна субсидия на железниците
Кабинетът е намерил начин да предостави на "БДЖ-Пътнически превози" 40 млн. лв. допълнителна субсидия за пътнически превози, без да се налага хазната да отпуска извънредни средства.
Това стана ясно от публикувана от кабинета стенограма от вчерашното заседание на Министерския съвет. На него транспортният министър Ивайло Московски е разяснил, че осигуряването на предвидения в бюджета трансфер за капиталови разходи от 40 млн. лв. е сложна процедура, защото е необходимо одобрение от ЕС на държавна помощ. За да не чака това одобрение и парите да се предоставят в спешен порядък, транспортното министерство е поискало и получило одобрение парите да се трансформират в допълнителна субсидия на "БДЖ-Пътнически превози".– в. Сега
Готвят пробация за самоволно пускане на спрян асансьор
Домоуправител или служител на фирма за поддържане на асансьори, който самоволно пусне запечатано съоръжение, ще бъде наказван с пробация. Това ще стане след написването на нов закон за технически надзор, който ще е готов до пролетта, съобщи председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков.
Със закона ще се предложат промени в Наказателния кодекс за такива провинения, тъй като в момента агенцията може да налага само глоби. Миналата година ведомството за първи път е опитало да глоби 30 домоуправители за проявено нехайство по отношение на асансьорите или за това, че са се опитвали да пуснат спрени съоръжения. Глобите са между 200 и 500 лева. „За съжаление никой не ги плати, защото домоуправителите обжалват, а давността за тези санкции сега е само 2 години“, каза Цанков. Това означава, че докато текат съдебните дела, най-вероятно срокът ще е минал и никой няма да плати.
Миналата година агенцията е проверила близо 3800 асансьора, като е установила, че 10% от тях са опасни. Спрените от движение са много повече, но често и за нарушения като липса на стикер с името на поддържащата фирма, липса на осветление и др.- в.“Труд“
Производители ни удрят в грамажа
Едно от най-честите нарушения, което Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН) е отчела през миналата година, е „удрянето“ в грамажа, което тарикатите производители са се научили да правят „тънко“ на гърба на потребителя.
По думите на Павлина Данаилова, която е главен директор на дирекция „Метрологичен надзор“ в агенцията, едни от най-честите нарушения, които са били засичани при проверки на сигнали, са именно свързаните с неточния грамаж в ущърб на клиентите.
Според председателя на ДАМТН Стефан Цанков агенцията отчита все по-голямо доверие на потребителите и през миналата година са получили 4 пъти повече жалби от граждани. Заради този наплив от сигнали е бил въведен и денонощен телефон за оплаквания.
„От февруари тази линия ще стане национална за цялата страна и ще бъде на разположение 24 часа в денонощието. На подадените сигнали ще се реагира до 24 часа“, каза Цанков.
По думите му приоритет пред агенцията през тази година ще е събирането на статистика от спешните центрове, които се отнасят за инциденти с опасни стоки. Номерата, на които гражданите могат да подават сигнали до агенцията, са (02) 980 63 17 и (02) 892 97 45.- в. „Новинар“
Топ Новини