Бързо гражданство ще бори демографската криза

Най-доброто от печата

06-02-2015, 07:27

Снимка:

Архив

Автор:

bulgariautre.bg

Всичко от Автора

Трябва да докаже български произход - да има поне 1 близък роднина по съребрена линия до 6-а степен

Поправки в Закона за българите, живеещи извън България ще разширят значително възможностите за признаване на българския произход. Те са предложени от депутати от ГЕРБ, Патриотичния фронт, Реформаторския блок, АБВ и БДЦ, съобщава вестник "Сега".

За да се признае българско потекло, вече ще е достатъчно съответното лице да докаже, че има "поне един близък роднина от български произход" -баща, майка, баба и пр., но и син, внук или роднина по съребрена линия до шеста степен включително (братя, братовчеди, лели, племенници и т.н.). Законът сега допускаше единствено роднинство по възходяща линия. Освен това за наши сънародници ще бъдат считани и хората, които владеят говоримо български език или някой от диалектите му. Идеята на вносителите е да обхванат принадлежащите към българските национални малцинства в съседните балкански държави. Потекло ще може да се доказва и с писмена декларация по Административно-процесуалния кодекс, в която ще се вписват обстоятелства, доказващи български произход. В проектозакона обаче липсват наказания за попълване на неверни данни. Това означава, че при уличаване в лъжа ще се отнема само удостоверението за произход.

Удостоверението улеснява придобиването на български паспорт. Законът за българското гражданство позволява на чужденец да стане натурализиран гражданин по бърза процедура, ако има доказан български произход. На такъв кандидат не му се налага да доказва, че пребивава поне 5 г. у нас, че има доход или занятие, от които да се издържа, че владее български език или че се е освободил от досегашното си гражданство. Удостоверението за произход се издава от ДАБЧ и се представя заедно с молбата до Съвета по гражданство.

Проверка на Върховната административна прокуратура в края на м.г. обаче разкри, че агенцията системно и масово е злоупотребявала при издаването на удостоверенията - от случайно подбрани 810 преписки от периода 2011-2013 г. в 717 от тях твърденията на молителите за българския им корен се оказаха неподкрепени от доказателства. Така стотици косовари и албанци са станали български граждани, без никой да им поиска реални доказателства за произход. След скандалните разкрития председателят на ДАБЧ Йордан Янев бе уволнен. Служебното правителство на Георги Близнашки нареди на агенцията да изготви нормативни промени с ясни критерии за доказване на произход. Но и до момента такива няма.

Като основание за законовите промени управляващите сочат необходимостта да се вземат мерки срещу стопяването на нацията. "Не следва да се подминава никоя възможност за увеличаване на нацията ни при наличие на изявен интерес за принадлежност към нея от лица с български произход или българско самосъзнание", мотивират се вносителите. И се позовават на сходни законодателни мерки, предприети от други източноевропейски държави като Унгария, Полша и Румъния.