Експертът: 67 язовира в област Пловдив са потенциално опасни

Животът

09-02-2015, 15:09

Снимка:

Plovdiv.utre архив

Автор:

PlovdivUtre

Всичко от Автора

Турция неправилно ни обвинява, че сме ги наводнили при последните порои

 

67 язовира на територията на област Пловдив са потенциално опасни. Това съобщи за “Фокус”- Пловдив инж. Митко Стойчев, експерт „Регионално развитие” в Областната управа. Инж. Стойчев поясни, че терминът „потенциално опасни” не означава, че тези язовири са в лошо техническо състояние, а че се намират над населени места и важни икономически обекти, които имат първостепенно значение.

Като цяло на територията на Пловдивска област се намират общо 298 язовира, което е свръх много за разлика от други области. Само община Брезово има около 87 язовира, някои от тях са малки.

Областният управител има отношение най-вече към потенциално опасните язовири, като с негова заповед се извършват ежегодно проверки на състоянието им.

В областта няма скъсани язовирни стени и бедстващи от това, твърди инж. Стойчев. При излизане на 5-дневната метеорологична прогноза, при нужда на общините и на Областна дирекция "Земеделие" се издават указания за започване на контролирано изпускане на язовири за освобождаване на необходимите обеми. Тези язовири имат изцяло положителна роля, като не позволяват високата вода да слезе към населените места и обекти, твърди експертът. От всичките язовири в областта публична държавна собственост са Въча, Кричим, Пясъчник и Домлян. Два от тези язовири са собственост на "Напоителни системи" и два на НЕК "Язовири и каскади". От останалите 67 потенциално опасни язовири около 1/3 са на "Напоителни системи", а 2/3 са на общините. Останалите са на Сдружения за напоявания. Реално последните имат около 15 язовира от потенциално опасните.

В областта няма общини, които да са лоши стопани - всички искат да си гарантират сигурността, но нещата в повечето от случаите опират до финансови възможности за осъществяването на скъпи ремонти, каза Стойчев. Много от общините не могат да си ги позволят. В такива случаи се разпорежда пълно изпразване на водата от тях. С категоричност може да се твърди, че язовирите в Пловдивска област са под контрол, смята Стойчев. При правилна експлоатация опасността от тях винаги може да бъде минимизирана, каза още инж. Митко Стойчев.

Турция неправилно ни обвинява, че сме ги наводнили при последните порои, България допълни експертът. 340 куб.метра в секунда е била водата, която се е изляла над Девин при последните обилни валежи. Това огромно количество вода от водосборите на Широколъшка и Девинска река се е вляло изцяло в язовир Цанков камък. Така надолу, в пиковия момент, е излизала контролирано не повече от 128 куб.метра вода в секунда, което е редуцирало в пъти водното количество, уточни инж. Стойчев. И ако сега турците отправят дипломатическа нота до България, че сме ги наводнили, то това не е така. Тъкмо обратното – България е задържала в обемите на язовирите си много вода, за да не се наводнят. Ако водата не беше задържана у нас, при тях сега проблемът щеше да е много голям. Всичко това трябва да се обяснява от специалистите, а не от политиците, смята експертът.