Избрани Новини
"Зара" спира дрехите си от ангора заради дрането на зайци
13-02-2015, 10:03
Снимка:www.theguardian.com
Автор:bulgaria.utre.bg
Още по Темата:Остров обяви война на 16 000 зайци
През 2013 г. PETA направи разследване и показа ужасяващи видеа от китайски ферми за добив на скъпото влакно
Една от най-големите компании в модната индустрия за среден клас дрехи - "Индитекс", спира производство на изделия от ангорска вълна, пише „24 часа". Гигантът, под чиято шапка са марки като Zara, Zara Home, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho и Uterquе, се реши на това след близо година разговори със световната организация за правата на животните в света PETA (People for the Ethical Treatment of Animals - Хора за етично отношение към животните) за обстоятелствата, при които се получава суровината за изработката им.
Преди време компанията заяви, че ще прекрати своите поръчки на суровината, докато не се увери, че фермите доставчици имат хуманно отношение към ангорските зайци, от които се получава вълната.
Междувременно над 300 000 души са подписали онлайн петицията, която призовава за спирането на продажбите на дрехи от ангорска вълна. По тази причина фирмата заяви пред "Гардиан", че няма да възобнови продажбите си на дрехи от материята.
Екореволюцията започна, след като през 2013 г. PETA направи разследване и за първи път показа ужасяващи видеа от 10 китайски ферми за добив на скъпото влакно. То се прави от ангорски заек, но много хора смятат - от ангорска коза. От нейната вълна се прави мохер. Разликата между двете се състои в характеристиката на материала - влакното от кози макар и еластично е много грубо, а заешкото - нежно и фино.
В основата на решението на гиганта стоят две основни причини - начинът, по който козината се сваля от зайците, и условията, при които се отглеждат. пухкавата космена покривка на животните не се стриже, какъвто би бил хуманният метод, а се скубе директно от живите им тела. Това гарантира ангорските влакна да са възможно най-дълги и дебели, а осигурява и свежестта на косъма.
Всичко това се случва, докато те са с вързани предни и задни лапи върху дъска. Това позволява телата им да се разтегнат максимално, за да може машината за стригане да се движи свободно по цялото им тяло. Междувременно зайците се борят, за да се освободят и стригането често води до нарязване на кожата им. В резултат от насилието, което им се причинява, те скимтят силно, гърчейки се от болката
Фиксирането им върху дъска обаче не ги спасява от рани, за които впоследствие не получават лечение.
Голи и често окървавени, зайците просто биват захвърлени в клетката си. Там седят 3 месеца - толкова време отнема, докато козината им порасне отново за следващото мъчително стригане, разресване и скубане.
Заради интензивното производство на ангорската вълна, телените килии на зайците са малки. Подът им или е също телен, или представлява подредени бамбукови пръчки. Целта е да се запази мястото на животното чисто от екскрементите му, но не го предпазва от болезнени язви и мехури по краката. Заради тясното пространство зайците нямат достатъчно пространство за движение. Това в комбинация с изкуственото осветление ги прави депресирани и затова те са склонни да навредят сами на себе си. В "най-добрия" случай те се разболяват.
Ужасиите обаче се случват най-вече на женските зайци. Те имат по-гъста и дълга космена покривка от мъжките, която осигурява повече вълна. Затова на практика мъжките нямат особена пазарна стойност и обикновено се убиват при раждането. Същото се случва и с женските, които са вече стари. При тях количеството на колагена, отговорен за еластичността на косъма е много по-ниско, в сравнение с индивидите, които са в разцвета на силите си. А това води до влошаване качеството на вълната.
Заради цялата тази ужасяваща картина, която PETA показа във видеата си, "Индитекс" не само спира производството на дрехите си от ангорска вълна, но и изтегля вече наличните от 6 700-те си магазина, които се намират в 87 страни на 6 континента. Хилядите меки облекла обаче няма да бъдат унищожени. В момента те се складират, за да бъдат изпратени на сирийските бежанци в Ливан. Това е едно от обещанията, които фирмата е поела пред организациите за защита на животните.