Кюстендил отново е в битка с областните градове

Започва класацията „Кой е най-добрият град за живеене в България?"

За осма поредна година започва националното изследване „Кой е най-добрият град за живеене в България?", съобщава Дарик.
Това не е класация на най-добрите финансови центрове в България, това е анализ на всички малки и големи неща, които превръщат един град в привлекателно място за живеене, за работа и отдих.
В България има градове, които се превръщат в притегателен център за бързо развиващ се бизнес, за културни събития, за туристически или спортни атракции, за предприемачество, за екологосъобразни модели на управление на градските пространства и т.н. Но дали това е достатъчно, за да поставим тези градове в рамката „най-добър град за живеене в България" ?
На събитието за награждаването на "Най-добър град за живеене" през изминалата година за първи път бяха отличени с първото място два града - Бургас и Велико Търново. Така Велико Търново спечели приза „Най-добрият град за живеене" за първи път в историята на класацията, докато Бургас бе определен като най-доброто място за живеене за трети път и за втора поредна година. Призът  "Зелен град" бе присъден на Кюстендил.
Всяка година проучването излиза извън обичайните показатели, като прибавя нестандартни мини проучвания, които съответстват на ритъма на днешния град.  Например: къде в града можеш да дегустираш чаша хубаво българско вино, как си съжителстват старата и новата архитектура, какъв е броят на киноекраните и театралните сцени и има ли велоалеи в града, на колко обществени места може да се ползва wi-fi, ефективност на работата на местната администрация, работно време на магазините - все неща, от които модерният човек се интересува.
Проучването често представя много положителни примери от цялата страна, с което организаторите се надяват да повишат желанието на всички да превърнат своя град в по-привлекателно място за живеене. Класацията има амбицията и да показва успешен модел на управление българските градове и той да се превърне в образец на кметовете в България.
Паралелно с това изследване върви онлайн гласуване в интернет, което в годините регистрира изключителен интерес. Задейства се "местния патриотизъм" и хората са активни по теми, свързани с техния град и урбанизацията като цяло.