Кои са 36-те думи, с които българите описват Апостола?

Националният военноисторически музей ще отбележи със светлинна инсталация годишнината от гибелта на Васил Левски

Кои са 36-те думи, с които българите описват Апостола? Това ще стане ясно на 19 февруари в Националния военноисторически музей (НВИМ). От 10.00 ч. до 18.00 ч. по повод 142-рата годишнина от обесването на Васил Левски НВИМ организира специална програма, с която ще припомни делото и завета на големия български революционер. Акцентът в нея ще бъде светлинна инсталация, посветена на нашето разбиране за Дякона, поясниха от музея.

В деня, в който отдаваме почит към Апостола, НВИМ ще представи и резултата от предизвикателството, което отправи към всички, които пожелаха да споделят своето усещане за него днес, използвайки само една дума. Оформеният словесен портрет на Левски от най-популярните сред получените думи ще се трансформира по атрактивен и иновативен начин в специално изградена за повода светлинна инсталация. Тя ще оживи витрината с личните вещи на Апостола, които музеят има отговорността да съхранява – косите, запазени от майка му, кръстчето, което е носил постоянно, тасчето за вода и личния му револвер, система „Гасер”, М 1870.

Интересен факт е, че броят на събраните най-популярни думи за Левски е 36 – точно на колкото години е бил обесен Дякона, а някои от най-често срещаните сред тях са България, герой, идеал, кауза, свобода.

През целия ден в НВИМ с ученици от столични училища на различни възрасти ще бъдат реализирани образователни програми на тема: „Васил Левски – вчера и днес”, които представят неговите идеи и дело като нов етап в националноосвободителното движение, как той присъства в спомените на съвременниците си и какво е наследството, което ни е завещал. Всички желаещи да чуят темата за Левски ще могат да го направят от 16.00 ч. без предварителна заявка и по стандартния ценоразпис за реализиране на образователна програма в НВИМ.

Гости на музея ще бъдат наследници на Васил Левски по линия на сестра му Яна.