Избрани Новини
Битовата престъпност е най-тревожна за българите
Започва обсъждане на идеята за създаване на зоополиция, за да намалее агресията към животните
Граждани и експерти по сигурността и обществения ред дискутираха днес в София. мерките за превенция на битовата престъпност в столичните райони Надежда, Връбница, Илинден, Красна поляна, Люлин, Нови Искър, Банкя и Овча купел.
Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че темата „Сигурност“ седи в основата на всичко, когато става дума за стабилността на един град, защото е свързана с живота и здравето на гражданите. Тя подчерта важността на подкрепата, която Столична община (СО) получава от МВР за превенция и реакция при кризи – почистване на речни корита, на зони в общинските язовири. Кметът съобщи, че и тази година Общината има одобрение на исканата сума от милион и половина за превенция.
Фандъкова акцентира върху задълженията на СО по темата „Сигурност“ в райони Връбница и Надежда, Банкя, Люлин и Нови Искър. На първо място тя посочи ангажимента за изграждане на видеонаблюдение, за което до момента са изразходвани над 4 млн. лв. – предимно за училища и детски градини, в основни градски пространства – улица и булеварди. „Поехме ангажимент да поддържаме заедно с МВР цялата система за видеонаблюдение. За да бъдем по-ефективни създадохме и звено за общинска полиция, което стана възможно след промяна в Закона, по времето когато Цветан Цветанов беше вътрешен министър”, обясни кметът.
„Трябва да се търси възможност за постоянни срещи като тази с цел постигане на по-голям ефект. Без активната роля и позиция, която ще изразите днес, няма как МВР да знае за всички проблеми. Заедно можем да инициираме и законодателни промени, ако се налага“, каза председателят на ПГ на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов. По думите му, би било добре да бъде въведена практика на 2-3 месеца да се правят подобни сбирки, за да бъде видимо дали дават резултат.
Цветан Цветанов беше категоричен, че подобни срещи между граждани и експерти ще бъдат осъществени на територията на цялата страна. По думите му, битовата престъпност е най-големият проблем, който вълнува българските граждани, но мерките, които могат да бъдат предприети, са много ограничени. Бившият вътрешен министър обясни, че въпреки спекулациите, че МВР разполага с най-големият бюджет, личният състав в министерството е в порядъка от 47 000 човека. „70-80% от бюджета отива във Фонд “Работна заплата“. Отделят се много малко средства за поддържането на полицейската дейност. През 2009 година въведохме общинска полиция, но малко общини се възползваха, защото и това струва пари. Необходимо е въвеждането на повече видеонаблюдение - така ще можем да осигурим повече полицейски ресурс, който да противодейства на битовата престъпност и пътнотранспортните произшествия (ПТП) в районите“, подчерта Цветанов.
По време на срещата бяха поставени множество въпроси от граждани, свързани предимно с битовата престъпност, детската престъпност и пътнотранспортните произшествия. Хората споделиха притесненията си по темата. Заявено бе желание за създаване на зоополиция. Цветан Цветанов обяви, че е взето политическо решение да бъдат създадени звена, които да отговарят за намаляване на агресията, която се наблюдава към животните. „Това са част от превантивните мерки, които ще бъдат представени пред обществото. Тепърва ще има обсъждания, включително и с неправителствени организации“, каза той.
Бяха засегнати теми като липсата на законово ограничение за движение на каруци и неяснотата относно точния брой на бежанците у нас. Експертите по темите на сигурността и вътрешния ред обясниха, че всяко лице, което влезе на територията на Европейския съюз нелегално и бъде заловено, се въвежда в Европейската система за автоматизирана идентификация на пръстови отпечатъци (Евродак). „Това означава, че това лице остава тук. А, ако напусне държавата, страната, която го залови, може да го върне обратно у нас. Все повече се осъзнава необходимостта тази система да бъде използвана за полицейски нужди. Преди две години беше направен такъв опит, но срещна съпротива. Сега, след трагичните събития в Париж, тази необходимост е належаща“, заявиха те.
Топ Новини