Избрани Новини
САЩ забраниха "интернет на две скорости"
Доставчиците няма да имат право да правят достъпа до някои сайтове по-бърз срещу заплащане
САЩ забраниха работата на "интернет на две скорости", което значи, че доставчиците няма да могат да предоставят по-бърз достъп на сайтовете, които им плащат допълнително. Новите правила за регулиране на мрежата практически гарантират законово "интернет неутралността", за която активисти от различни правозащитни организации лобират от години. Според тази концепция потребителите трябва да имат еднакъв достъп до цялата информация и всички услуги в мрежата. Това се случи, след като Федералната комисия по комуникациите (ФКК) прие, че широколентовият интернет ще бъде комунална услуга.
Достъпът до интернет е "прекалено важен, за да оставим доставчиците да са тези, които определят правилата", заяви председателят на ФКК Том Уийлър. Точните правила, които комисията одобри с три на два гласа, ще бъдат публикувани в следващите дни и трябва да влязат в сила след месец, но вероятно срещу тях ще започнат съдебни дела от недоволни компании.
Досега широколентовият интернет се смяташе за "информационна услуга" по смисъла на Закона за телекомуникациите. Сега обаче комисията го определя като "телекомуникационна услуга". Телекомуникационните услуги се предоставят срещу такса на цялото общество, независимо от това, че доставчиците са частни компании. Те подлежат и на специална регулация от държавата. Комисията обаче няма да се намесва в определянето на цените или инженерните решения, които доставчиците предлагат.
Противниците на новите правила, сред които са кабелните телевизии и телекомуникационните компании, твърдят, че те позволяват бюрокрацията да се меси в бизнес решенията. Националната асоциация на кабелните телевизии заяви, че те ще навредят на потребителите, защото ще доведат до повишаване на цените и намаляване на инвестициите в сектора.
Сред защитниците на решенията са големи интернет компании, предприемачи и правозащитни организации. Преди да вземе решението си, комисията получи повече от 4 млн. мнения, като близо четвърт от тях бяха генерирани от кампания, организирана от НПО-то "Файт фор дъ фючър". През ноември президентът Обама призова ФКК, която е независима агенция, да приеме "възможно най-строгите правила за интернет неутралност". Създателят на световната мрежа сър Тим Бърнърс-Лий приветства решението с думите: "Това, което направихте днес, повече от всичко друго ще защити реалността на иновациите, която е сърцевината на интернет".
Топ Новини