Българският флаг се развя над Пилзен

24-03-2015, 15:36

DobrichUtre.bg

Състезател на СК „Цунами”, гр. Генерал Тошево стана европейски шампион по силов трибой

Благодарение на нашия млад, но изявен състезател, Божидар Георгиев, националния  химн огласи залата в гр. Пилзен, Чехия. На провеждащото се в момента в Чехия състезание по силов трибой, в конкуренцията на 11 спортисти от 9 държави, при младежите до 23 години в категория до 74 кг., Божидар спечели по безапелационен начин първото място и титлата „Европейски шампион”.

Той постигна общ резултат от 630. 5 кг. като остави класираният на второ място французин на  25. 5 кг. от себе си. В първото движение „клек” Божидар записа 205 кг на втори опит, а в третия клекна с 210 кг., което е европейски рекорд. По неясни причини опитът му не бе зачетен от съдийската тройка. Във второто движение „повдигане от лег”, българинът успя да преодолее 170. 5 кг от втори опит, което е и нов световен рекорд. Още в първия опит в заключителното движение „мъртва тяга”, с тежест от 240 кг., Божидар направи разликата непосилна за конкурентите си и  реши изхода на състезанието. Следващите опити бяха протоколни. Като на трети опит опита нов световен рекорд от 278 кг, но липсата на интрига му попречи да се справи с голямата тежест. Така той остана на тежестта от втория си опит - 255 кг.

Божидар Георгиев е състезател на СК “Цунами”, гр. Генерал Тошево и бе обявен за Спортист на 2014 година в общината.