Заради инцидент: МВР вече издирва веднага изчезнали с алцхаймер

Животът

26-03-2015, 06:16

Снимка:

© Pixabay

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

В България институционализираните грижи за дементно болните са неадекватни и крайно ограничени

Полицията веднага започва да издирва загубилите се българи, които страдат от болестта на Алцхаймер, без да чака да минат 72 часа от изчезването им, както е в останалите случаи. Тази практика бе установена след нещастен случай с жена, която не намерила пътя към дома си, тъй като заради болестта забравила къде живее, каза вчера пред "Труд" Ирина Илиева, изпълнителен секретар на гражданското сдружение "Алцхаймер-България". Преди дни мъж, страдащ от болестта, изчезна от дом край Бургас и е в неизвестност.

Нерешени са още много проблеми, които всеки ден застигат пациентите и техните близки. У нас 100 000 души живеят с някаква форма на деменция, като 50 000 от тях са с болестта на Алцхаймер. Половината от тях (25 000 души) са в ранен стадий на деменция, но те не са диагностицирани заради липсата на достатъчно подготвени кадри и заради създаденото сред медицинските специалисти схващане, че проблемите с паметта са част от нормалното остаряване.
"В България институционализираните грижи за дементно болните са неадекватни и крайно ограничени - съществуват само 14 дома, в които са настанени 836 болни, а персоналът не е обучен и получава много ниски възнаграждения", съобщиха от сдружението. Оказва се, че в тези заведения една сестра е отговорна за 50 души, докато е на смяна, а всеки санитар се грижи за 15 болни, които в повечето случаи не могат да се движат и дори да се хранят сами. "Не съществуват дневни центрове, в които да се предлагат социални услуги за хора с деменция", казаха още от "Алцхаймер-България". А само шест са центровете от семеен тип за настаняване на дементни.

В същото време според проучване от 2012 г. грижите за тези болни отнемат средно по 15 часа на ден. Ако те са включени в някакъв проект, близките им не плащат за гледането им. В противен случай разходите за болногледач на месец тръгват средно от 267 лв. и стигат 800 лв. (според данните отпреди 3 г.). За лекарства месечно пък всеки пациент доплаща по 40-50 лв.