Общините Русе и Гюргево продължават преговорите за съвместните трансгранични проекти

Приоритетна сфера на сътрудничество ще бъде туристическата инфраструктура

В Гюргево се проведе втора подготвителна среща във връзка с предстоящите съвместни трансгранични проекти между общините Русе и Гюргево. Българската делегация беше представлявана от зам.-кметовете д-р Страхил Карапчански и Димитър Наков, както и експерти от дирекция „Европейско развитие“. Домакин на срещата беше кметът на Община Гюргево Николае Барбу, заедно със своя заместник Александру Владу, предаде Дарик.

Бе постигнат консенсус, че двете администрации ще подготвят проектни предложения по всички приоритетни оси на програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния и България за новия програмен период 2014-2020 г. В направление „Транспортна свързаност“ ще се търсят възможности за надграждане на проекта за реконструкция на бул. „Тутракан“ от българска страна и бул. „Букурещ“ – от румънска страна, който ще бъде финализиран до средата на месец юни тази година.

Друга приоритетна сфера на сътрудничество ще бъде туристическата инфраструктура, като двете общини имат готовност за развитие на културния и екологичния туризъм. Като една от зоните за целенасочено въздействие в своя Интегриран план за градско възстановяване и развитие, Община Русе е извела своята крайбрежна зона. За нейното благоустрояване ще се търси финансиране както по оперативната програма „Региони в растеж“, така и по програмата за трансгранично сътрудничество.

По този начин със средства от фондовете на Европейския съюз, Община Русе ще сбъдне една голяма мечта на русенци – градът ни да притежава един достъпен и приветлив кей, който да бъде неговото европейско лице към река Дунав.

В направление „Сигурност“ специален фокус ще бъде поставен върху разработването и внедряването на системи за ранно известяване при бедствия, както и върху координацията в работата на двете администрации за превенция и управление на кризи.

В хода на обсъжданията бе засегнат и друг проблем, чието решаване изисква споделени усилия – своевременното овладяване на популацията на комари. За по-ефективното третиране – както по въздух, така и по земя, също ще се търси финансиране от трансграничната програма.