Матурата с по-малка тежест от приемен изпит за елитните специалности

Общество

06-04-2015, 06:48

Снимка:

pixabay.com

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Оценката є се умножава по 2,5, а от конкурсния - по 3

Предварителните кандидатстудентски изпити вече започнаха, а матурите чукат на вратата. Традиционно и двата типа изпити са вход в по-голямата част от университетите у нас. Невинаги обаче оценката от държавно-зрелостния изпит и конкурсния имат еднаква тежест при балообразуването, пише "Монитор".

 Така например в най-желаната специалност в Софийския университет – психологията, оценката от приемен се умножава по коефициент 3, а бележката от матура по коефициент – 2,5. Същото е положението и в специалностите политология, културология, европеистика. За прием в специалностите от Факултета по класически и нови филологии матурата също има по-малка тежест. Бележката от приемния изпит се умножава по коефициент 3, а тази от държавно-зрелостен изпит – по 2,5. Такава е формулата за балообразуване за специалности като английска филология, немска, френска, италианска, португалска и др.

 Матурата не дава равни шансове и при кандидатстването в специалности “Медицинска сестра” и “Медицинска рехабилитация”. За прием в тези програми оценката от зрелостен изпит е с коефициент 2,5, а бележката от изпит се умножава по три. Същото е положението и при педагогиката.

 От тази година обаче матурата дава равни шансове с изпита за вход в Алма матер в историческият факултет.  И двете оценки се умножават с коефициент 3.

 Това правило важи още във Факултета по предучилищна и училищна педагогика, историческия факултет, както и богословския и някои други.

 Матурата е вход в общо 96 от 103специалности в Алма матер .тази година Алма матер разкрива и нова екзотична специалност за целия Балкански полуостров – хебраистика. За допускане до участие в класирането в  задължително кандидатите са издържали успешно зрелостен изпит по английски език, конкурсен изпит или да имат сертификат за владеене на  английски език минимум на равнище В2 по общата европейска референтна рамка за езици както следва - Cambridge English - Proficiency (CPE), Advanced (CAE), First (FCE); IELTS; Oxford Test of English. Причината за тези изисквания е, че по време на следването студентите ще имат гост-лектори от Израел, които ще преподават на английски език.