Избрани Новини
Долината на тракийските царе в Казанлък влиза в списъка на ЮНЕСКО
21-04-2015, 10:49
Снимка:Труд
Автор:Starazagorautre.bg
Още по Темата:Долината на тракийските царе като едно от Чудесата на България
4 млн. посетители в Лувъра ще видят тракийските съкровища, открити по българските земи
Изложбата в Лувъра обърна погледа на света към Казанлък. Това каза кметът на общината Галина Стоянова на пресконференция по повод представянето на Казанлък в Париж, предаде БГНЕС.
В продължение на 3 месеца за Долината на тракийските царе и за Казанлък ще се говори в Лувъра. Защото в центъра на изложбата "Епопея на тракийските царе. Археологически открития в България" стоят откритите в могилата Голяма Косматка бронзова глава на Севт III, златният венец и всички онези ювелирно изработени съкровища по времето на Одриското царство със столица Севтополис.
Според изчисленията 4 млн. посетители ще видят тракийските съкровища, открити по българските земи, изложени в зала "Ришельо" на световноизвестния музей. Всички тези хора са потенциални туристи в Казанлък и Долината на розите и тракийските царе както по време на Празника на розата, на Празниците в долината на тракийските царе и през цялата година. Изложбата в Лувъра отваря нови пътища и разкрива нови възможности за Казанлък, каза кметът Галина Стоянова.
Според директора на Историческия музей "Искра" Момчил Маринов в Следосвобожденска България експозицията в Лувъра е най-голямата изложба, напуснала България. За първи път от трезора на музея излиза златният венец, а мястото на Казанлък в цялата изложба е изумително, подчерта Момчил Маринов - откритите в Голяма Косматка глава на Севт III, златният венец и останалите златни находки са на централното място в зала "Ришельо".
"Благодарим на кмета на Община Казанлък за невероятния шанс да бъдем в центъра на вълнуващи събития". Това заявиха казанлъчанките Иванка Демирева и Магдалена Стефанова, които изтеглиха късмета в анкетата на община Казанлък и участваха в представянето на града ни в Париж.
Специалната работна среща на делегацията от община Казанлък с Генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова донесе две прекрасни новини за града. Празникът на розата в Казанлък да се включи в нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, предложи генералният директор на ЮНЕСКО по време на срещата, която се състоя в централата на световната организация в Париж. Ирина Бокова подчерта, че Казанлък е емблематичен с розата и Казанлъшката тракийска гробница и увери, че включването на Долината на тракийските царе в списъка на световното културно-историческо наследство в обозримо бъдеще е напълно реално.
По време на пресконференцията кметът на община Казанлък Галина Стоянова подчерта, че след разговорите с Бокова, през януари 2016 г. комплексът от тракийски паметници в Долината има шанса да влезе в индикативния списък на ЮНЕСКО. Община Казанлък е подготвила необходимите документи и процедурата е в ход. В момента върху документацията работи доц. Георги Нехризов от НАИМ при БАН. Очаква се специалисти на ЮНЕСКО лично да посетят Долната на тракийските царе за експертно становище. Относно подготовката на документите за Празника на розата за кандидатства за включване н нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, кметът Галина Стоянова съобщи, че има възможност това да стане до края на тази година.