Избрани Новини
И British Museum кани тракийското злато
21-04-2015, 12:46
Снимка:wikimedia.org
Автор:Bulgariautre.bg
Още по Темата:Представят българската експозиция в Лувъра
Изложбата в Лувъра ни струва 250 хил. лева
Тракийското злато в Лувъра води 4% повече французи по плажовете ни
Тракийските съкровища отпътуваха за Париж
Откриват забележителната изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България”
Изложбата ще бъде представена и в Пловдив и Варна
Министър Вежди Рашидов представи своя поглед за посещението си във Франция за представянето на тракийската изложба в Лувъра.
„Гледайте какъв каталог, бе, не му ли се радвате?!”, каза министърът на културата Вежди Рашидов преди да си тръгне от студиото на bTV.
В продължение на половин час той хвалеше изложбата на Тракийското златно съкровище в Лувъра и всички съпътстващи я прояви.
В същото време, министър Рашидов разкритикува поведението на тенора Георги Петров, който беше отстранен от хора „Йоан Кукузел”, след като коментира в социалните мрежи ниското заплащане, което един оперен певец и колегите му получават за труда си.
„100 лева ще му дадем, да се успокои и да не пее, ако може”, каза Рашидов, който уточни, че хорът не е държавен, а е помолил диригента да участват, защото са „прекрасни певци”.
„Отворил съм вратите на най-легендарния храм в Нотр Дам (...) Изведнъж излиза един хорист и за 50 лева оплюва всичко – получиха колкото един министър, 35 евро”, заяви Рашидов.
Петров поиска да се включи по телефона, но културният министър не позволи: „Моля ви не ме замивайте с хориста. Аз говоря с ръководителя на хора, не говоря с хориста”. И Петров не бе включен.
Още в началото на разговора Рашидов изброи медиите, които са отразили изложбата в Лувъра, за да отбележи, че „няма друг народ, който сам да се плюе”.
Според министъра, 4 души са забъркали скандал, който у нас е засенчил успеха на френска земя. Рашидов допълни, че с удоволствие би закарал и частни колекции („Всичко е капитал на българската държава”), но от Лувъра не позволили.
„Ние се представихме като богове, като равни с равни”, подчерта Рашидов, според когото дошлите в Париж са „патриоти”.
„Веднага потекоха покани, Кремълският музей ни покани. Божидар Димитров го изпратих да преговаря (...) преговорите вървят добре. Имаме покана от Турция, Мароко, British Museum", продължи министърът. Той обаче има план - „тази изложби като се върне, да гостува в новия ни музей” а след това – в Пловдив и Варна: „Българският народ да се зарадва на своя апогей”.
„Поканих великолепни, добри български журналисти да отразят успеха на България", подчерта културният министър. По думите му става дума за 8 журналисти и двама оператори, като те били поканени от първия ден, в който подписал договора за изложбата през 2012 г.
„Нямам европейски пари за суджуци и луканки”, подчерта Рашидов.
По въпроса с премиерата на книгата на Валерия Велева в Париж, той запита: „Искате да убием Валерия Велева за това, че пише книги?”.
„Закарахме прекрасни български писатели. Този път закарахме феминистките, жените писателки”, разказа той и изреди Милена Фучеджиева („Прекрасно пише момичето, талантливо, та до ушите”), Леа Коен, Амелия Личева, Виктория Христова. Издателство „Захарий Стоянов” трябвало да представи своя нова книга и тя била именно на така или иначе акредитираната журналистка от в. Преса.
Интересът бил огромен, а залите - пълни. Министърът каза още, че пред телевизионни продуценти Антон Дончев представил сценарий за пътя на богомилите до Италия.