Избрани Новини
6-ица на матурата по БЕЛ ще имат само писалите есе
Танов иска триъгълник “образование, наука, живот”
Без умение да се създава текст няма да може да се получи отлична бележка по български език и литература. Обмисля се това изискване да бъде записано в стандартите, след като бъде приет новият Закон за предучилищното и училищното образование. Това съобщи зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева на конференция за реформите в образованието и науката, организирана в НДК от министерството, пише "24 часа".
Владеенето на писмения език е заложено и в стратегията за насърчаване на четенето. Усвояването на българския език е едно от ключовите умения за създаване на писмен текст, допълни Кастрева.
Абитуриентите масово се отказват от писането на интерпретативен текст или есе на матурата
по български език и литература. Много седмокласници също се притесняват на преразказа и показват слаби и средни резултати. Изискването за създаване на текст за висока бележка обаче
няма да влезе в сила още от тази сесия нито на матурите, нито на националното външно оценяване, успокоиха учениците от МОН.
До момента у нас не съществува тригълникът “образование, наука, живот”, каза при откриването на конференцията министърът проф. Тодор Танев. Той представи намерението си за създаване на 4-степенна система на образование, която да дава различни изходи. Така учениците ще могат да моделират сами кариерното си развитие.
Според проекта за закон за предучилищното и училищното образование пък ще има два изхода от училището. След 10-и клас може да получиш диплома за чирак, а след 12-и - за калфа, обясни министърът.