Избрани Новини
Депутатите приеха декларацията за 9 май
Парламентът осъди ксенофобията, екстремизма, неофашизма и насилието
Народното събрание прие декларация по повод 70-годишнината от капитулацията на нацистка Германия във Втората световна война и по повод Деня на Европа, предаде 24 часа.
Приемането на декларацията бе предшествана от оживени дебати. Предимно депутати от БСП, АБВ и „Атака” направиха предложение за допълнение, а именно: Да се отчете ролята на антифашистката съпротива в България. Да се почете паметта на 30-те хиляди български войници, загинали във Втората световна война. Да се припомни решителната роля на Съветската армия за победата над фашизма.
Имаше предложения „капитулация над фашистка Германия” да се замени с „Деня на победата”. Методи Андреев от Реформаторския блок пък предложи да се запише, че не на 9-и, а на 8-и май е подписана капитулацията над фашистка Германия.
Предложено бе да се осъди отказът на президента Росен Плевнелиев да отиде на 9 май в Москва, както и да се осъди оскверняването на антифашистки паметници. Специално изказване направи Радан Кънев от Реформаторския блок, в което той отбеляза, че е съгласен да славим Червената армия, ако обаче споменем жертвите в Катинската гора и Пражката пролет.
Всички предложения на БСП, АБВ и „Атака” бяха отхвърлени едно по едно и накрая бе гласувана декларацията, приета от външната комисия на парламента. „За” нея гласуваха 141 депутати, 4 – „против” и нито един „въздържал се”. Накрая лидерът на БСП Михаил Миков обясни отрицателния си вот с това, че с тази декларация се игнорира паметта на хилядите български войници, загинали в Отечествената война. „Парламент, който насърчава оскверняването на паметници, сам себе си осквернява”.
Пълният текст на приетата декларация гласи:
„Като отбелязва 70-годишнината от капитулацията на 9 май 1945 г. на нацистка Германия във Втората световна война, като припомня декларацията на Робер Шуман от 9 май 1950 г., провъзгласила идеята за обединена Европа, като подчертава значението на тези две събития в историята, откриващи пътя към изграждане на общност на солидарност и разбирателство между народите на Европа, като подчертава, че една от основните цели на европейското обединение е предотвратяването на военни конфликти и престъпления срещу човечеството, като изразява непоколебимост за опазване на мира и недопускане на ново разделение между народите на Европа, като припомня приноса на българския народ за спасяването на еврейската общност в България, Народното събрание на Република България отдава почит към паметта на загиналите и жертвите на Втората световна война и признание към държавите, извоювали победата над нацистка Германия.
Българският парламент изразява признателност към българските воини, сражавали се във Втората световна война и осъжда всички форми на ксенофобия, екстремизъм, неофашизъм и насилие, като призовава към въздържание от действия, водещи до нови разделителни линии в Европа. Народното събрание потвърждава стремежа си към единство, мир и просперитет в Европа и решимостта си да продължи да работи за взаимно уважение, споделена отговорност, свобода и сигурност на всички български граждани; изразява подкрепа за процесите, водещи до обединение в Европа”.