08-05-2015, 20:54

volleymaritza.bg

Plovdivutre

Марица (Пловдив) е новият шампион на България по волейбол

За първи път в историята тим от Града под тепетата триумфира като първенец на страната.  Тази вечер в столичната зала Люлин, след повече от два часа игра, Жълтите затвориха финалната серия в женската Национална волейболна лига с изстрадана победа над досегашните шампионки от Левски (София) с 3:2 (25:19, 18:25, 25:23, 24:26, 15:11)* и след 2:1 победи ликуваха с титлата.  Така Марица се поздрави и със златен дубъл, след като миналия месец момичетата на Иван Петков спечелиха и Купа България.

Поведени от страхотно играещата в нападение своя капитанка Ана Радичева, пловдивчанки наложиха надмощие в първия гейм и успяха да поведат с 8 точки аванс.  Напъните на Левски в края на гейма доведоха само до малко намаляване на разликата и крайното 25:19 в полза на Марица.  Радичева продължи да бъде истински лидер на тима си и във втората част, давайки пример с почти безупречната си игра в атака.  Това обаче не беше достатъчно на Жълтите да се противопоставят на играещите далеч по-концентрирано софиянки.  Между двете технически прекъсвания Левски постигна 6 поредни точки при сервиси на Мирослава Паскова и после спокойно затвори гейма при 25:18.

В началото на третия гейм като диагонал за Марица заигра опитната Марина Ковачева и тя оправда доверието на Иван Петков с няколко отлични изяви в атака.  Марица обаче пропиля аванс от 22:16, позволявайки на домакините 6 поредни точки при начални удари на Вероника Бежандолска и изравняване.  Все пак, в заключителните моменти на гейма пловдивчанки показаха по-здрави нерви и изковаха успеха с 25:23 с успешни атаки на Ковачева и Радичева за последните две точки.  В много напрегнатия четвърти гейм, пловдивчанки не успяха да удържат преднина от четири точки, а в края не се възползваха и от мачбол при 24:23, преди столичанки да обърнат за 26:24 и да вкарат битката в тайбрек.

В решаващата пета част Марица изигра един истински шампионски гейм, в който централна роля поеха центровете на отбора.  Първо Милена Димова на няколко пъти игра фантастично край мрежата, за да донесе добро предимство за своя тим, а Мария Данчева отбеляза последните две точки за 15:11, с които даде начало на фурора на новите шампионки.

Топреализатор на срещата стана феноменалната капитанка на победителките Ана Радичева със страхотните 27 точки.  20 добави Милена Димова, 6 от които от блокада.  Най-резултатна за домакините стана Мирослава Паскова с 21 точки.

Златните медали и купата на шампиона бяха връчени на състезателките на Марица от вицепрезидента на БФВ Иван Тодоров.