Избрани Новини
Световен илюстратор с премиера на колекционерско издание
Една от най-блестящите визуални интерпретации на "Алиса", коментират за българина Ясен Гюзелев в елитни издания
Книжарници „Хеликон“ и Софийската градска художествена галерия представят премиерно книгата на Луис Карол "Алиса в Огледалния свят" с великолепните илюстрации на Ясен Гюзелев на 14 май, четвъртък, от 18.30 в СГХГ.
На втория етаж на галерията е наредена до края на май изложбата „Ретроспектива“ на Ясен Гюзелев, пишат Културни новини.
Колекционерското издание е илюстрирано от един от най-изтъкнатите съвременни илюстратори - "една от най-блестящите визуални интерпретации на "Алиса". (Американско списание за научна фантастика и фентъзи Locus).
Освен премиерното издание на „Алиса в Огледалния свят“, книжарници „Хеликон“ предлагат нов тираж на „Алиса в Страната на чудесата“.
Ясен Гюзелев е от малкото български илюстратори, чието творчество е ориентирано почти изцяло към чуждестранни издателства. Неговата професионална дейност започва в края на 80-те още като студент в Националната художествена академия. През 1990 заминава за Италия, сътрудничи на различни издателства, рисува таро карти, започва илюстрации към „Пинокио“. Рисува „Пчелната царица“ от братя Грим, след това „Артур и Ескалибур“, „Рожденият ден на инфантата“, „Дама пика“, „Орфей и Евридика“, „Сократ“. И безспорната кулминация в досегашното му творчество – „Алиса в страната на чудесата“. Когато започва да работи върху Алиса достига до евристичната идея в ядрото на книгата да бъде една картина, от която всеки оформител може да взима различни сцени и фрагменти. След първата й реализация, осъществена от берлинското издателство „Auflau-Verlag“ (2000), следват седем издания на различни езици - китайски (2002), английски (2003), испански (2007), български (2010), корейски (2011).
„Микеланжело“, „Дон Кихот“, „Кралят на златната река“, „Оливър Туист“, „Големите надежди“, „Баскервилското куче“ са следващите книги, илюстрирани от Ясен Гюзелев. Всички те са изпълнени с изключително прецизно и почти всяка е различна.
„Докато човек, особено съвременния човек, се опитва непрекъснато как да свърши една работа по-бързо, аз вървя по обратния път – търся само качеството, търся продукта който знам, че трябва да направя, независимо колко единици време ми струва… Почти никога не използвам една и съща техника, едно към едно с предишния си проект. Всяка нова работа я виждам по различен начин и тя изисква ново намиране. Това не е самоцелно. Винаги ми се е струвало, че ако тръгна да работя рутинно, някак си ще стана безинтересен на себе си, а и на другите със сигурност.“ – споделя Ясен Гюзелев, син оперния ас Никола Гюзелев.
Този подход и брилянтното рисуваческо умение са оценени от издателите и читателите. Книгите, илюстрирани от него се издават и на шведски, френски, португалски, гръцки, японски. Спечелил е „Luchs“, награда от радио Бремен и „Die Zeit“ за „Пчелната царица“ и ’94 illustrators of the wear award, Болоня (1994); наградата на Buchkunst foundation, Германия (1997); „Luchs“, награда от радио Бремен и „Die Zeit“ за „Алиса в страната на чудесата“ (2000); диплома от „Златният молив на Белград“ (2001); награда за книга на Независимите издатели, САЩ (2002); награди на Американския институт за графични изкуства (2002, 2003, 2004); „Luchs“, награда от радио Бремен и „Die Zeit“ за „Дон Кихот“; Сребърен медал от Асоциацията на илюстраторите, Ню Йорк (2004); наградата на издателство „Хр. Г. Данов“ за „Алиса в страната на чудесата“ (2010).
Изложбата проследява творческия път на Ясен Гюзелев от изящните рисунки, правени през 1978 година в Художествената гимназия до последните, току-що направени илюстрации към „Декамерон“ на Бокачо.
Топ Новини