Явор Гърдев разкри тайната на добрата режисура на благоевградска сцена

Жителите и гостите на града имаха възможността да се насладят на брилянтни постановки

Жителите и гостите на Благоевград имаха възможността да се насладят на брилянтни постановки в петък вечер като част от фестивалната програма на „Тара-ра-бумбия“. Поредната порция от театралния фестивал включваше представленията „Дневникът на хулигана“, „Нощна пеперуда“ от Пьотър Гладилин и „Влиянието на гама лъчите върху лунните невени“, представено от Център за неформално образование и културна дейност „Алос“. Това съобщиха от пресцентъра на Община Благоевград.

„Дневникът на хулигана“ бе първото представление за вечерта, което представи македонския театър „Арт-маркетинг“. По между танц и театър интересния сюжет на едноименната книга на Сашо Димоски бе умело пресъздаден на камерна сцена. В спектакълът „Нощна пеперуда“ актьорите от Народен театър „Иван Вазов“ показаха на публиката как се живее в свят, в който има ред, определян от интервалите между музикалните звуци. Именно за тази постановка Явор Гърдев получава наградата „Аскеер“ за режисьорската си работа. По рано през деня носителят не само на наградите Аскеер, но и на ИКАР Явор Гърдев се срещна със свои почитатели и разкри тайната на добрата режисура: „Режисьорът трябва да бъде проводник, да намери онази честота, на която да се остави и да стане магията”. Гърдев сподели части от своя житейски и творчески път, като не пропусна да отбележи своето виждане за живота. „Хората имат влечения, имат и призвания. Ако човек намери своето призвание – това е щастие. В моя случай е така, в професионално отношение се чувствам щастлив“ – откровен бе режисьорът.

Петъчната театрална вечер завърши с постановката „Влиянието на гама лъчите върху лунните невени“, представена в Общински Младежки дом. В главната роля публиката имаше възможността да види Анна Вълчанова, която тази година грабна ИКАР за главна женска роля. Пиесата на американския писател Пол Зиндел бе естествено продължение на опитите на екипа да създаде театър в „реална среда“.