Избрани Новини
Цецка Цачева: Съхранената памет за силата на човешкия дух е победа над насилието
30-05-2015, 15:35
Снимка:parliament.bg
Автор:Plevenutre.bg
Още по Темата:Цецка Цачева ще се включи в националното поклонение за жертвите на комунизма в Белене
Цецка Цачева ще празнува 1 юни с децата на Плевен
Оцелял от Острова на смъртта: Плъхове късаха месата ни, Дунав изхвърляше човешки кости
Италиански свещеник ще изгражда Парк-мемориал на остров Персин
Националното поклонение "Мост между поколенията" се проведе днес на остров Персин край Белене
На остров "Персин" край Белене се проведе Национално поклонение и възпоменание на жертвите на тоталитаризма. На него присъстваха председателят на народното събрание Цецка Цачева, министърът на отбраната Николай Ненчев, проф. Димитър Стойков, областният управител Ралица Добрева, народните представители Пламен Тачев, Владислав Николов, Найден Зеленогорски. Бяха поднесени венци в памет на загиналите лагерници. Състоя се и пиесата „Мост между поколенията" с участието на деца и младежи от Белене. Представена бе и фотоизложба, която проследява историята на концлагера в Белене и съдбата на някои от концлагеристите, прекарали години от живота си на острова.
"Изправяме се тук – на това място, белязано с насилие, зловещи примери на бездушие и жестокост. Десетилетия наред всеки ден тук на изпитание са били подлагани моралните устои и вярата на хиляди хора. В месеците и годините на своя затвор хиляди са търсили своя път към запазването на собственото си достойнство пред лицето на анонимната и безнаказана жестокост. Този остров е бил свидетел на насилие, извращения и предателства, до дъното на които може да стигне човешката деградация, но също така и на истински примери на героизъм и солидарност", заяви Цецка Цачева в своето изказване.
"Това място е било замислено като лаборатория за смазване на личността, като зловещо оръжие срещу представителите на опозицията и заплаха срещу всеки, който би се противопоставил на тоталитарния режим. Именно тук по-възрастните затворници, спасявайки живота на по-младите, създадоха мост, който преминава отвъд островите на политическото насилие. Вярата и достойнството на онези, запазили живота на другите, изграждат основите на този мост, което ни дава сили да продължим напред, за да не допуснем никога повече българи да се превръщат в жертви на политическо насилие", каз аоще председателят на парламента.
"След началото на демократичните промени жертвите на тоталитарния режим – онези, които преодоляха концентрационните лагери, простиха на своите палачи, въпреки че палачите не поискаха прошка. Бившите затворници и репресираните от тоталитарния режим искаха да сложат край на спиралата от омраза, страх и насилие, чрез която тоталитаризмът ограбваше човешкия живот. Отговориха им със забрава, с подмяна на паметта за стотиците загинали и стотиците хиляди, чиито живот и съдби бяха разрушени. Ние обаче избираме да помним. Да помним престъпленията и политическото насилие, за да не ги допуснем никога повече. Избираме върховенството на закона пред политическото насилие във всичките му форми. Избираме да съхраним паметта на загиналите и да предадем почитта си към тях на следващите поколения като опора на демокрацията и защита на човешкото достойнство. И от този наш избор зависи как ще продължим да изграждаме нашата национална общност. Чрез колективна и гузна забрава, или като пълноценна и достойна общност на паметта", продължи Цачева.
"Скъпи гости, Насилието е нетрайно. Съхранената памет за силата на човешкия дух е победа над насилието. Нека заедно преминем по мостовете между поколения, издържали на толкова изпитания и съмнения. Нека пренесем с нас вярата и достойнството, които са ни така необходими и в днешния ден. Ди ги пренасяме всеки ден – дотогава, докато направим своя морален избор за отстояване правото си на различие. Защото това са основите, върху които ще продължим да изграждаме бъдещето на Българи", завърши Цецка Цачева.
Топ Новини