Избрани Новини
Ловци и риболовци искат нов закон с европейски правила
Излизат на жълтите павета на 11 юни
Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" излиза на митинг на 11 юни на пл. "Св. Александър Невски" под мотото "За европейско бъдеще на ловното движение в България!".
Общото събрание на Националното ловно-рибарско сдружение се обръща към стотиците хиляди свои членове и симпатизанти с призив да покажат колегиалната си подкрепа за решаване на наболелите проблеми пред развитието на ловното стопанство и ловното движение у нас, заявяват от сдружението.
Правим го по този най-демократичен начин, като излизаме пред цялата общественост, защото в последните години всички наши усилия да бъдем чути и разбрани останаха напразни.
Ние реагираме още от 2009 г. след направените тогава законодателни промени, с които бе отнет законовият статут на Националната ловна организация, като естествен партньор на държавата в осъществяване на ловната политика на страната. Тогава бе започнато и съзнателното раздробяване на ловните структури в България, за да бъде обезличен нашият 117-годишен съюз.
От 2011 г. застанахме срещу масовото създаване на оградени площи, улавянето на дивеч с капани (най-вече дива свиня от териториите на нашите сдружения), вкарването им в оградите и последващото им безмилостно избиване в тях, посочват от сдружението.
Те заявяват, че категорично се противопоставят на тази практика, която няма нищо общо с истинския лов и ловния морал. Изразихме тази своя позиция и с Декларация на Общото събрание на НЛРС - СЛРБ от 2011 г. до компетентните органи в страната. През 2013 г. организирахме подписка срещу капаните до Народното събрание, в която ни подкрепиха над 8 000 ловци от засегнатите региони. Последва и протестът срещу капаните и разстрела на животните в огради на ловците от Хвойна през 2014 г., с участието на ловните сдружения от Асеновград, Пловдив, Смолян, Девин и Първомай.
За съжаление до днес от страна на държавните институции няма решителна намеса за прекратяване на извършваните безобразия срещу дивата природа на България. Продължиха и усилията за разбиване целостта на ловните сдружения, членове на Националната организация, с цел налагане на лични или корпоративни интереси за сметка на обществения интерес. Това се случи в Костенец, Момчилград, Тополовград, Сунгурларе, Своге, Ихтиман и на други места. Очевидно е, че противниците на Националната организация работят за нейното разбиване и искат да я заменят със "свободни" (от задължения и от отговорност за стопанисване и опазване на дивеча) ловци. Защото тези раздробени структури лесно могат да бъдат подчинени, тъй като само по този начин могат да се удовлетворят частните финансови апетити и личните амбиции на отделни лица и кръгове, подчертават още от сдружението.
Съюзът на ловците и риболовците, като най-старата и най-голяма доброволна природозащитна неправителствена организация в България, обединяваща над 120 000 свои членове, категорично настоява за незабавно приемане на Стратегия за ловното стопанство на България, която да гарантира развитието на дивечовите популации и устойчивото им ползване за не по-малко от 15 години напред.
Искаме нов закон за лова с ясни правила, регламенти и отговорности на всички субекти, съобразен с европейските критерии и изисквания, който да гарантира изпълнението на стратегията. Настояваме за категорична забрана на улова на дива свиня в свободни площи и груповия лов в оградени площи.
Настояваме за прекратяване на лошите практики, които водят до унищожаване на дивечовите местообитания в земеделските и горските райони. Ще защитим единството и целостта на ловното движение в България, като обществен гарант за съхраняването на дивата природа за нашите деца. Настояваме правото на лов, като част от нашето нематериално културно наследство да бъде и занапред достъпно за всеки българин.
Необходими са и незабавни промени в сега действащия Закон за лова и опазване на дивеча за решаване на най-наболелите проблеми. Те трябва веднага да пресекат бруталното отношение към дивеча, да изкоренят лошите практики от последните години, за да се възстановят изконните български традиции в лова и ловното движение.
Нашите членове вече се измориха да чакат 25 години европейското развитие на ловното ни стопанство. Ето защо те настояват ние да бъдем чути и да се предприемат незабавни законодателни действия и адекватни решения, в които да залегнат стародавните български ловни традиции и идеали, които ни завещаха основателите на организираното ловно движение у нас още преди 131 години, заявяват още от сдружението.