Избрани Новини
"Родилница" иска Москов да отрече практиката "скачане по корема"
Сдружението се обръща с призив към жените, които са претърпели забранения и у нас прийом "Кристелер"
"Родилница" подготви Отворено писмо до Министъра на здравеопазването относно необходимостта от спешни мерки за подобряване на родилните грижи у нас. Сдружението се обърна с призив към жените, които са претърпели забранения и у нас прийом "Кристелер", по-известен като "скачане по корема", да опишат как са се почувствали от това и какви последствия е имала практиката за тях или детето им. Акцията е под надслов "Насилието над родилки трябва да спре!!!".
"Родилница" обръщат внимание на следните проблеми, като твърдят, че алармират за тях от няколко години:
Ето и част от тяхното становище:
Липсва разбиране сред медицинските специалисти какво е информирано съгласие и каква информация трябва да се предоставя, за да може жената да вземе решение какво ще се случи с тялото й. Много лекари смятат, че щом са удовлетворени формалните изисквания, тоест подписан е документът информирано съгласие, това е достатъчно. Напротив, информираното съгласие е процес на комуникация и изисква доверие както на жените към лекарите, така и обратното. Призоваваме Министерство на здравеопазването да започне мащабна образователна кампания сред медицинските служители, с участието на пациенти и юристи, за разясняване на изискванията за постигане на информирано съгласие. Имаме готовност да сътрудничим.
Констатацията, че методът на Кристелер е исторически и не се използва в съвременното акушерство е новина както за многото жени, на които този метод и негови вариации са били приложени, включително и с днешна дата, както и предполагаме за стотиците акушер-гинеколози, които продължават да прилагат този остарял метод. Наложително е Министерство на здравеопазването да излезне с ясна забрана за използването на този метод и за потенциалните негативни последици за майката и за новороденото вследствие от неговото използване.
Насилието по време на раждане е факт и считаме, че ако Министерство на здравеопазването е съгласно с нас, че такова поведение от специалисти е абсолютно недопустимо, то трябва да излезне с ясно становище по въпроса. Грубо отношение, обиди, викане, пляскане, натискане и скачане или сядане по корема и инвазивни намеси против съгласието на родилката са крайни прояви на такова насилие и е важно за медицинските специалисти да знаят, че такива прояви ще бъдат наказвани.
За да се намали рискът от насилие по време на раждане и да се способства за осигуряване на оптимална жизнена среда за родилката и новороденото, настояваме за наредба, която постановява, че родилката има право безплатно да бъде придружена от близко или доверено лице, което може да съблюдава за спазването на нейните права. Това право не трябва да зависи от това колко платежоспособна е родилката и дали може да си плати самостоятелна стая и екип. Болниците нямат право да поставят условия за спазването на това право, а трябва да подсигурят условия, за да може то ефективно да се упражнява.
В последните няколко седмици чухме изказвания от лекари и министри, че така наречената маневра на Кристелер или както е по-известна като "скачане по корема" е остаряла практика и не се използва в България. Това доста изненада както нас, така и много от Вас, на които тази маневра е била приложена.
Искаме Министерство на здравеопазването да излезне с ясна позиция, че тази практика не е разрешена в България и не трябва да се използва, както и да предостави разясняния на лекарите защо не е желателно тази практика да се използва и какви са потенциалните негативни последици за майката и за бебето й.